Ήττα στην πρεμιέρα

Την ήττα με 88-62 από τον Ολυμπιακό γνώρισε ο Κολοσσός H Hotels, στο ΣΕΦ, για την πρώτη αγωνιστική της φετινής Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Δεν έκανε καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση η ομάδα μας, καθώς βρέθηκε να χάνει 11-4 από τον Ολυμπιακό. Στη συνέχεια, ο Κολοσσός προσπάθησε να πιέσει (19-11), αλλά η αστοχία του, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 32-16.
Ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο έγιναν καλύτερα τα πράγματα για την ομάδα μας, καθώς από νωρίς βρέθηκε στο -23 (44-21). Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη δεν έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και έτσι το σκορ στο πρώτο ημίχρονο διαμορφώθηκε στο 55-31.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η άμυνα του Κολοσσού δούλεψε καλά, όχι όμως και η επίθεση, καθώς λόγω της αστοχίας, ο Ολυμπιακός διατηρούσε τη διαφορά του και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 67-40. Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +33 (73-40), με την ομάδα μας να κάνει ένα σερί 11-0 και να μειώνει σε 73-51. Όμως, τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και έτσι ο Κολοσσός γνώρισε την ήττα με 88-62.
Τα δεκάλεπτα: 32-16, 55-31, 67-40, 88-62
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 7, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 5 (1τρ., 8 ασ.), Στρόμπερι 4, Τσαϊρέλης 10, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 12, Αγραβάνης 11 (1), Μάντζαρης 9 (3), Χάκετ 3 (1), Λοτζέσκι 20 (3), Αθηναίου.
Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 7, Μπιλλής 2, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 10 (1), Ντέιβις 4, Γεωργαλλής, Λίντεν 2, Ρέλεφορντ 4, Αγγελάκος, Άχονεν 7, ΜακΓκί 9, Λιούις 17 (2).