ΚΟΛΟΣΣΑΡΑ και στην Πάτρα!

Αυτός ο Κολοσσός δεν μπορεί να βρεθεί εκτός τετράδας… Οι «θαλασσί» κέρδισαν και στην Πάτρα τον Απόλλωνα με 80-76 και απέδειξαν ότι φέτος είναι η χρονιά τους! Παρά το γεγονός ότι έπαιζαν χωρίς τον Βασίλη Ξανθόπουλο, οι Ροδίτες βρέθηκαν στο τέλος με την πλάτη στον τοίχο αλλά αντέδρασαν ιδανικά και με τον καθοριστικό Μίλερ να σκοράρει στην πιο κρίσιμη φάση του αγώνα, πήραν τη νίκη στην Περιβόλα.
Aπό ένα πεντάλεπτο είχαν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο στην Περιβόλα. Ο Απόλλων Πάτρας έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Κολοσσό. Οι Πατρινοι προηγήθηκαν με 6-0 και 8-2 (2’) με τον Δίπλαρο. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να τρέξουν και έχοντας 4/4 τρίποντα, προηγήθηκαν με 14-5 (4’). Η είσοδος του Φλόιντ αντί του πιο αργού Ποτ επέφερε αποτελέσματα για τον Κολοσσού, η μηχανή του οποίου άρχισε να παίρνει μπροστά. Με τον Τιλί να είναι πολύ «ζεστός», η ομάδα του Ηλία Καντζούρη «έτρεξε» σερί 0-10 και προηγήθηκε για πρώτη φορά 14-15 (7.30’) με δύο βολές του Φλόιντ. Από κει και πέρα το α’ δεκάλεπτο κύλησε πόντο-πόντο και τελείωσε 18-17 με αποκάλυψε τον Τσιακμά για τους Πατρινούς.
Στη συνέχεια ο Απόλλων Πάτρας ξεκίνησε με τρίποντο του Δίπλαρου, αλλά ο πολύ καλός Μπιλλής και ο εξαιρετικός Μίλερ έδωσαν το προβάδισμα και πάλι στους Ροδίτες (21-22 και 23-25). Ο Τσιακμάς και πάλι έκανε το σκορ 30-29, ενώ οι Αχαιοί ξέφυγαν και με +5 (34-29), για να αντιδράσουν οι Ροδίτες και να μειώσουν σε 38-36 με τον Μίλερ. Το ημίχρονο τελείωσε με 40-36 και τον Απόλλωνα να έχει το απίστευτο 7/9 τρίποντα…
Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Βετούλα έκανε πολύ καλή αρχή και με πόντους του Τσαλμπούρη ξέφυγε με +7 (45-38 στο 22’), αλλά ο Κολοσσός αντέδρασε ιδανικά και με συνεχόμενα τρίποντα όχι μόνο μείωσε αλλά πέρασε και μπροστά. Ουίλιαμς, Ποτ και Μομίροφ έφεραν τους «θαλασσί» στο 47-49 (25’), με τον Αμερικανό να πετυχαίνει γκολ-φάουλ και να κάνει το σκορ 50-53 στο 29’. Μάλιστα με «τρίποντη-βόμβα» του Ουίλιαμς να διαμορφώνει το 50-56. Στο γ’ δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 10-20, με τον Κολοσσό να βελτιώνει αισθητά την άμυνα του σε όλα τα επίπεδα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο «έσπασαν καρδιές»… Ο Κολοσσός κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με +8 (52-60 στο 32’), με τον Απόλλωνα όμως να πλησιάζει σε 58-60 (33’) και 64-65 με τρίποντο του Τσαλμπούρη. Ο Φλόιντ πέτυχε μεγάλο τρίποντο (66-70 στο 36’), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 70-70 με τον Μήτρου- Λονγκ. Ο Φλόιντ έκανε το 72-74 (2.33’ πριν το τέλος), ενώ ο Μακ Λιν και ο Δίπλαρος ευστόχησαν από μία βολή και ο Απόλλωνα ισοφάρισε 74-74 (1.15’ πριν το τέλος). Ο Φλόιντ έκανε λάθος στο 1.06 και ο Μήτρου στα 59’’ έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα, κάνοντας το σκορ 76-74. Στα 42’’ ο Μίλερ αστόχησε σε δίποντο, όμως οι Ροδίτες πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο Αμερικανός με κάρφωμα στα 35’΄ισοφάρισε σε 76-76. Στα 30’’ ο Δίπλαρος έκανε λάθος και στα 12’’ ο Μίλερ με δίποντο διαμόρφωσε το 76-78. Ο Δίπλαρος στα 5’’ έκανε ξανά λάθος και ο Φλόιντ με 2/2 βολές «έγραψε» το τελικό 76-80. Νέα μεγάλη νίκη για τον ΚΟΛΟΣΣΟ, που «τρελαίνει» κόσμο…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-17, 40-36(ημ.), 50-56, 76-80
Διαιτητές: Τσαρούχα- Τσολάκος- Μαλαμάς
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Μπόγρης, Τσιακμάς 8(2), Τσαλμπούρης 20(2), Ζούμπος, Δίπλαρος 15(3),Μολφέτας, Μακ Λιν 7(1), Ντέιβις 9(1), Μήτρου- Λονγκ 17(2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Μομίροφ 5(1), Ουίλιαμς 11(2), Μαργαρίτης 4, Μπιλλής 6(2), Μίλερ 16, Τιλί 10(2), Φλόιντ 13(1), Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 2, Ποτ 13(2).