Ήττα για τον Διαγόρα στην Καλαμάτα!

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Διαγόρας στην Καλαμάτα από τη «μαύρη θύελλα», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής για τον όμιλο νότου της Super League 2. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους «κυανέρυθρους», οι οποίοι στάθηκαν καλά στο α’ ημίχρονο στο γήπεδο της Μεσσήνης, αλλά στη συνέχεια υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα της Καλαμάτας, η οποία πέτυχε δύο γκολ, είχε ισάριθμα δοκάρια αλλά και μεγάλες ευκαιρίες. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Άγγελος Καρατάσιος τραυματίστηκε σοβαρά και μεταφέρθηκε στο γενικό νοσοκομείο της Καλαμάτας.
Η Καλαμάτα έχοντας και υπέρ της τον… αέρα στο α’ ημίχρονο ήταν καλύτερη, αλλά δεν δημιούργησε τη μεγάλη φάση, με τον Διαγόρα να έχει απόλυτα σωστή αμυντική συμπεριφορά και να κρατάει σχετικά άνετα το… μηδέν. Η «μαύρη θύελλα» απείλησε με μακρινά σουτ, προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τον Μπίντση, με τους «κυανέρυθρους» να στέκονται καλά στο γήπεδο της Μεσσήνης και να κρατούν ανέπαφη την εστία τους.
Στο β’ ημίχρονο η Καλαμάτα ήταν σαφώς ανώτερη, πέτυχε δύο γκολ, είχε άλλα τόσα… δοκάρια και κλασικές ευκαιρίες και πήρε το «τρίποντο» της νίκης κόντρα στον Διαγόρα, ο οποίος έδειξε δύο διαφορετικά πρόσωπα στο γήπεδο της Μεσσήνης.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
10’: Πρώτη φάση για την Καλαμάτα, αλλά το μακρινό σουτ του Τάτου μπλόκαρε σχετικά εύκολα ο Μπίντσης
13’: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαστιάνου, απέκρουσε ο Ταΐρης
17’: Φάουλ για την Καλαμάτα, κεφαλιά του Μπακαγιόκο, απέκρουσε ο Μπιντσης
23’: Μακρινό σουτ του Τάτου, η μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
24’: Σοβαρός τραυματισμός για τον Καρατάσιο, με το ασθενοφόρο να μπαίνει στο γήπεδο και τον Σάιμπερτ να μπαίνει στη θέση του
33’: Σέντρα-σουτ του Τάτου, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ
34’: Φάση διαρκείας στα καρέ του Διαγόρα μετά από κόρνερ, σουτ του Μπακαγιόκο, η μπάλα λίγο άουτ
39’: Σέντρα του Κωνσταντινόπουλου, η μπάλα αλλάζει πορεία λόγω αέρα και λίγο έλειψε να καταλήξει στα δίχτυα του Διαγόρα
42’: Καλό σουτ από τον Αναστασόπουλου, άουτ η μπάλα
45+4: Σουτ του Ζούνη, η μπάλα άουτ
49’: Γύρισμα του Μόζερ, σουτ του Φελίπε η μπάλα μόλις άουτ
50’:ΓΚΟΛ Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1-0… Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Φελίπε, μετά από πάσα του Μόζερ και οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ
60’: Ο Κουιρουκίδης έκανε το σουτ, η μπάλ άουτ
66’: ΓΚΟΛ Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ 2-0… Ατομική προσπάθεια του Μαρκόφσκι, βρήκε τον Μόζερ και από αυτός από πλάγια «καθάρισε» την υπόθεση- νίκη για τους γηπεδούχους
70’: Δυνατό σουτ του Τάτου, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Διαγόρα
81’: Σουτ του Μαβινγκά, μπλόκαρε ο Μπίντσης
92’: Κι άλλο δοκάρι για την Καλαμάτα… Πάσα του Τάτου στο Λουκίνα, ο οποίος σούταρε και η μπάλα βρήκε ξανά το δεξί δοκάρι του Μπίντση.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Αναστασόπουλος, Μοζέρ (79’ Μαβινγκά), Τσαγκαλίδης (79’ Σκεντεράι), Άλβες, Τάτος, Φελίπε (62’ Κόκκορης), Μαρκόφσκι (86’ Λουκίνας)
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Τοπάλ, Σινγκ (74’ Παραστατίδης), Καρατάσιος (26’ λ.τ. Σάιμπερτ), Ρουγκάλας, Μουμίν, Πίσπας (56’ Μιράντα), Λαμπίρης (74’ Τάτσης), Κουιρουκίδης, Ζούνης, Μπαστιάνος