Ήττα του Κολοσσού στη Θεσσαλονίκη!

Την ήττα με 89-82 γνώρισε ο Κολοσσός στη Θεσσαλονίκη από τον Π.Α.Ο.Κ., στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής για τη Basket League… Οι Ροδίτες βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με διαφορά 26 πόντων, συνήλθαν, αλλά όταν ξύπνησαν ήταν αργά και δεν μπόρεσαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή.
Για την ομάδα του Ηλία Παπαθεδώρου ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα στη Basket League, ενώ ο «δικέφαλος» επέστρεψε στις νίκες, καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά με την οποία ηττήθηκε στην Καλλιθέα. Οι Ροδίτες όταν βρέθηκαν με την πλάΤη στον τοίχο, αντέδρασαν ιδανικά με τους Κόφει και Τζέιμς, αλλά ο Π.Α.Ο.Κ. κράτησε αυτό που δικαιούταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κολοσσός ξεκίνησε ιδανικά (3-9), αλλά η συνέχεια ήταν εφιαλτική, με τους Θεσσαλονικείς όχι μόνο να αλλάζουν την εικόνα του αγώνα, αλλά να προηγούνται με +25 στη δεύτερη περίοδο.
Καλύτερο ξεκίνημα από τον Κολοσσό, ο οποίος πήγε στο 3-9 στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 11-1, πήγε στο +4 (14-10), στο 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και χάρη στα τρίποντα έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (29-16).
Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο «Δικέφαλος του Βορρά» και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +25 (44-19), στο 15’. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημίχρονου δεν άλλαξε τίποτα στην εικόνα του ματς, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +19 (52-33).
Το… πάρτι του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τους Φράνκε και Μαργαρίτη να τον στέλνουν στο +26 (66-40), στο 25’. Στα επόμενα λεπτά, οι παίκτες του Λυκογιάννη χαλάρωσαν, με τον Κολοσσό να το εκμεταλλεύεται αυτό και να ψαλιδίζει τη διαφορά (67-52), στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Οι Ροδίτες είχαν το μομέντουμ του ματς και στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου και με πρωταγωνιστή τον Κόφεϊ πλησίασαν στο -12 (74-62), στο 33’. Ο Σλαφτσάκης έδωσε προσωρινή «ανάσα» στον ΠΑΟΚ, αλλά τα τρίποντα του Γιανγκ έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (76-68), στο 35’. Με ένα σερί 4-0 οι γηπεδούχοι πήγαν στο +12 (80-68), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με δικό τους 8-0 (82-74), μέχρι το 37’. μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» του αγώνα ο Κολοσσός πλησίασε μειώνοντας σε 86-82 με τρίποντο του Τζέιμς και βολές τους Κόφεϊ, όμως ο ΠΑΟΚ άντεξε και τελικά πήρε τη νίκη με 89-82. Για τους “θαλασσί” επέστρεψε ο Σταρκς, ενώ δεν έπαιξαν οι Ιορδάνου, Χατζηνικόλας, Τιγκ και Μπιλλής.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 29-16, 52-33(ημ.), 67-52, 89-82
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.- Ταρενίδης- Μαλαμάς
Π.Α.Ο.Κ. (Λυκογιάννης): Φράνκε 21(2), Ρίλεϊ 3(1), Τσιακμάς, Χαντς 14(1), Μαργαρίτης 9(1), Πόλεϊ 15(4), Σλαφτσάκης 7, Σάιμπερτ 5(1), Κακλαμανάκης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 6(1), Ρένφρο 8.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Παπαθεοδώρου): Κένταλ 6, Σταρκς 1, Μορέιρα, Χρυσικόπουλος, Τζέιμς 16(5), Ντίξον 12(4), Κόφει 20, Κατσίβελης 5(1), Γιαννόπουλος 11(3).