Να “σπάσει” την κακή παράδοση ο Κολοσσός!

Κάποτε ο «κακός δαίμονας» του Κολοσσού στη Basket League ήταν ο Απόλλων Πάτρας… Με τα χρόνια, οι «θαλασσί» πέτυχαν αρκετές νίκες κόντρα στους Αχαιούς, κάτι που δεν έχουν κάνει όμως στη Ρόδο με αντίπαλο το Λαύριο. Όσο απίστευτο κι αν ακούγεται οι «θαλασσί» δεν έχουν καταφέρει να κερδίσουν την ομάδα της λαυρεωτικής και μάλιστα στο νησί μας. Οι Ροδίτες έχουν νικήσει δύο φορές την ομάδα της Λαυρεωτικής τόσο εντός έδρας για το κύπελλο Ελλάδας όσο και εκτός έδρας στη Basket League. Ποτέ όμως δεν έχουν λυγίσει το Λαύριο στη Ρόδο σε αγώνα πρωταθλήματος και το Σάββατο θέλουν να «σπάσουν» αυτή την κάκιστη παράδοση. Το Λαύριο έχει δημιουργήσει μια ασυνήθιστη παράδοση με αντίπαλο τον Κολοσσό στη Ρόδο. Η περσινή ήταν η πέμπτη του νίκη σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες! Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πέρσι κέρδισε με 74-73, χάρη σε τρίποντο του Ουότσον, ενώ στην τελευταία επίθεση ήταν άστοχος ο Τζάκσον. (Τζάκσον 18, Αγκμπελέσε 16- Ντεκόζι 17, Ουότσον 13).
Την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο (2018-19) το Λαύριο νίκησε με 80-76 (Τσούπκοβιτς 23, Μπράουνινγκ 17 για τον Κολοσσό- Λαμπ 21, Κακλαμανάκης 14 για το Λαύριο).
Την περίοδο 2017-18 το Λαύριο νίκησε με 77-71 (Τζόουνς 15, Γιανγκ 13 για τον Κολοσσό- Μέιερ 20, Λαμπ 18, Μουρ 13 για το Λαύριο ).
Τη σεζόν 2016-17 το Λαύριο νίκησε με 79-63 τον Κολοσσό (Χολ 13, Τσούκου 11 για τον Κολοσσό- Γκρέι 20, Χάμιλτον 12 για το Λαύριο).
Και την πρώτη του χρονιά (2015-16) στη Basket League, η ομάδα του Χρηστου Σερέλη νίκησε με 72-61 (Λαρεντζάκης και Ντέιβις 13 για τον Κολοσσό – Νίξον και Κρουμπάλι 15 για το Λαύριο).
ΣΗΜΕΡΑ ΑΡΗΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ
Με το εξ αναβολής παιχνίδι Άρης- Ηρακλής συνεχίζεται σήμερα (17:00) το πρωτάθλημα της Basket League. Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, οι δύο ομάδες θα τα δώσουν όλα για τη νίκη.
Αλεξάνδρειο (17:00): Άρης- Ηρακλής (ΕΡΤ Sports)
(Σχινάς- Σταματόπουλος- Κάρδαρης/ Παπαδόπουλος Ν.)