Στον τελικό ο Ιάλυσος, άξιος «μονομάχος» ο Ηρακλής

Αντάξιος της ποιότητας και της ισχυρής θέλησης των δύο ομάδων να προκριθούν στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, ήταν ο χθεσινός δεύτερος ημιτελικός του Κυπέλλου Δωδεκανήσου ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Ιάλυσο, που συγκρούστηκαν στο γήπεδο των Μαριτσών στον απόηχο του 1-1 του περασμένου Σαββάτου στο Οικονομίδειο.
Οι «τοξοβόλοι» του Παναγιώτη Σπάρταλη ζορίστηκαν ξανά απέναντι στους μαχητικούς «ροπαλοφόρους», ωστόσο τούτη τη φορά βρήκαν, δύο λεπτά πριν από το φινάλε της παράτασης, το «χρυσό γκολ» που έκανε το 1-1 της κανονικής διάρκειας 1-2 και τους άνοιξε τον δρόμο προς τη διεκδίκηση του τροπαίου, στον τελικό με την ΑΕΡΑ.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο ματς με τον αέρα ομάδας ανώτερης κατηγορίας και με στόχο να πάρουν το «πάνω χέρι» στην ψυχολογία. Η πίεση που άσκησαν από το ξεκίνημα καρποφόρησε στο 21’, όταν μετά από προσπάθεια του Δελαπόρτα και γύρισμα του Κονέ από τα δεξιά, ο Εμπουμπά έκανε με πλασέ το 0-1.
Οι γηπεδούχοι του Κώστα Πάττα αντέδρασαν με πείσμα και αυτοπεποίθηση. Αφού ισορρόπησαν, άρχισαν να κυνηγούν το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκε με τον Ευγενικό, που αξιοποίησε την κεφαλιά-πάσα του Μπάρδο.
Μάλιστα, προς το τέλος του ημιχρόνου ο Ηρακλής έφτασε κοντά στην ανατροπή με τον σκόρερ του. Από το ξεκίνημα του δεύτερου, ο Ιάλυσος ανέκτησε τα ηνία και άρχισε να αναζητά μεθοδικά ένα δεύτερο τέρμα, κόντρα σ’ έναν Ηρακλή που έδωσε χώρο και αμύνθηκε υποδειγματικά, προσπαθώντας να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση.
Οι καλές στιγμές που κατέγραψαν οι «τοξοβόλοι» ήταν μεν λίγες, αλλά καλές, με κορυφαία αυτή του 87’, όταν μετά από στατική φάση, ο Δελαπόρτας «σημάδεψε» με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι.
Σημαντική ευκαιρία κατέγραψε και ο Ηρακλής στο 4ο λεπτό της παράτασης με τον Ευγενικό, με το ματς να συνεχίζεται σε ανοιχτό ρυθμό μέχρι και το 118’, όταν και ο Ιάλυσος «καθάρισε» την πρόκριση με τον Κονέ, που βρήκε δίχτυα με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Θωμάς Πατσιόπουλος, με βοηθούς τους Νίκο Αρέστη και Γιώργο Παγωνά.
Ηρακλής Μαριτσών
Ηλίας, Κοντογιώργος, Χειμωνέττος, Παπαδημήτρης, Μπάρδος (90’ Κομίνι), Παπακωνσταντής, Φελεσάκης, Παπουτσογιαννόπουλος (65’ Ποζατζίδης), Μπαϊρακτάρης, Ρεκλείτης, Ευγενικός (108’ Βασιλώττος)
Ιάλυσος
Ανδρούτσος, Καρπαθάκης, Τερζίου, Μαχαιράς (120’ Σουλτς), Πατσίλης (78’ Καραγεώργης), Χατζηνικόλας, Γεωργιάδης, Δελαπόρτας, Γεωργίου (119’ Σάββας), Εμπουμπά, Κονέ
Επεισοδιακό φινάλε
Ένταση επικράτησε μετά το σφύριγμα της λήξης στον αγωνιστικό χώρο, αρχικά μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, η οποία κορυφώθηκε με την είσοδο φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο, που καταγράφηκε στο Φύλλο Αγώνα από τον διαιτητή. Ο Ηρακλής είναι ήδη υπότροπος (θα εκτίσει ποινή μίας αγωνιστικής αποκλεισμού έδρας για τα όσα έγιναν στο ντέρμπι με την ΑΕΡΑ) και βρίσκεται αντιμέτωπος με την επιβολή βαριάς ποινής.

• emmanuel kasiotis    05.06.2023 17:41