Β’ Κατηγορία: Βήμα ανόδου για τον Διγενή

Σπουδαία νίκη που τον φέρνει αγκαλιά με την άνοδο στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας, πέτυχε ο Διγενής σε βάρος του Ευκλή με σκορ 1-0, για την 4η αγωνιστική των αγώνων μπαράζ του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας.
Η ομάδα του Σάσα Γιόνοβιτς είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά και δημιούργησε ευκαιρίες ώστε να ανοίξει το σκορ στο πρώτο 15λεπτο, χωρίς όμως να τις εκμεταλλευτεί, με τον Ευκλή να κοιτάει πρώτα την άμυνά του και μετά χώρους για να αντεπιτεθεί.
Μετά το 20ο λεπτό οι «πράσινοι» της Σορωνής ανέβασαν την απόδοσή τους, ισορροπώντας κάπως την κατάσταση, ωστόσο ο Διγενής ήταν πιο επικίνδυνος επιθετικά και στο 32ο λεπτό, πέτυχε το τέρμα που έκανε την διαφορά. Ο Σάββας Τζουανάκης έκανε ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά και με καλοζυγισμένη σέντρα βρήκε τον Ίκαρο Τριπολίτη που με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τον Διγενή να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιουργώντας ευκαιρίες με κορυφαία στο 63ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Τριπολίτη, μετά από κόρνερ του Τζουανάκη, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο τελευταίο 15λεπτο ο Ευκλής προσπάθησε να πιέσει για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως να τα καταφέρει, καθώς η αμυντική συμπεριφορά του Διγενή ήταν άψογη, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με νικητές του Κοσκινιάτες με σκορ 1-0.
Να σημειώσουμε ότι ο Ευκλής ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινή κάρτα ο Λαθούρης.
Διγενής: Νικολέττος, Κατσούλης, Ζαχαριάς, Κώτης, Παπασταμάτης, Καρπαθάκης, Αμπελάς, Πλαγγέντης ( 85ο Μοσκιού), Τζουανάκης ( 89ο Μάνο), Τριπολίτης ( 67ο Διακάκης), Χουτεσιώτης.
Ευκλής: Σαμολαδάς, Σιαναβέλης, Χατζηκυριάκος, Λάος, Τομάζος (86ο Αγγελής), Λαθούρης, Μαντικός, Λενιού, Μπερετούλης, Παπαχριστοδούλου, Κορκίδας.