Προβάδισμα τίτλου για την ΑΕΡΑ, τη Μ. Τετάρτη η συνέχεια

Το προβάδισμα στον δρόμο προς την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος Δωδεκανήσου απέκτησε η ΑΕΡΑ μετά τη νίκη της με 1-0 επί του Ηρακλή Μαριτσών το περασμένο Σάββατο στο γήπεδο Αφάντου, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των πλέι οφ της διοργάνωσης.
Στο έτερο παιχνίδι της ημέρας που έγινε στο γήπεδο της Κρεμαστής, οι Φοίβος και Αστέρας Παστίδας «κόλλησαν» στο 0-0, αποτέλεσμα που δεν τους βοηθάει ιδιαίτερα μεν, ωστόσο δεν διαγράφει τις ελπίδες τους ενόψει της συνέχειας.
ΑΕΡΑ-Ηρακλής Μαριτσών 0-0
Το γκολ του Άλμπερτ Ρούσσου έκανε τη διαφορά στο ντέρμπι της ΑΕΡΑ με τον Ηρακλή Μαριτσών, χαρίζοντας στην πρώτη τη νίκη με 1-0 και μαζί την πρωτοπορία στον όμιλο των πλέι οφ.
Το τέρμα σημειώθηκε στο καλό δεκάλεπτο των «ερυθρόλευκων» στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο προηγούμενο διάστημα είχαν μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ανούσια απέναντι σ’ έναν συμπαγή Ηρακλή, που μάλιστα έχασε στο 34’ μεγάλη ευκαιρία με τον Παπακωνσταντή.
Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν πρόσφερε συγκινήσεις και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.
Σημειώνεται, πως οι φιλοξενούμενοι έχουν σφοδρά παράπονα από τη διαιτησία του Νίκου Δημαράκη, από τον οποίο ζήτησαν πέναλτι στο 17’ και στο 56΄.
Βοηθοί ήταν οι κ.κ. Μπαλιάκας και Κουρμαδιάς.
ΑΕΡΑ
Τσαβαρής, Κορλός, Μακρυδημήτρης, Αθανασίου, Τομόρι (68’ Σταματούλας), Ρούσσος (94’ Φυλακούρης), Κιοσέογλου (75’ Ζέλεφ), Αρφαράς (75’ Σπαχιού), Φερεντίνος, Λυκοπάντης (46’ Νικήτας), Χατζησάββας
Ηρακλής Μαριτσών
Ηλίας, Παπακωνσταντής Μ., Κοντογιώργος, Παπαδημήτρης, Χειμωνέττος, Ρεκλείτης, Φελεσάκης (52’ Ευγενικός), Παπαπουτσογιαννόπουλος, Μπρένο (76’ Μπαϊρακτάρης), Μπάρδος (80’ Κομίνι), Γεωργαλλής
Φοίβος-Αστέρας Παστίδας 0-0
Σε απόλυτο βαθμό αλληλοεξουδετερώθηκαν οι Φοίβος και Αστέρας Παστίδας, οι οποίοι έκλεισαν το μεταξύ τους ραντεβού με το «άοσμο» και «άγευστο» 0-0.
Στον αγώνα κυριάρχησε η τακτική, οι δύο αντίπαλοι απέφυγαν τα ρίσκα και μοιραία, οι αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν λιγοστές. Σημειώνεται, πως ο Αστέρας ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής στο 76’ του Ιωακείμ Καλαϊτζίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Ατσικνούδας, με βοηθούς τους κ.κ. Παγωνά και Πηδιάκη.