Αγχωτική νίκη για τον Φοίβο

Νικηφόρα συνέχισε τις επίσημες υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας, ο Φοίβος, επικρατώντας στο γήπεδο Κρεμαστής του Αντίμαχου με σκορ 3-2, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 28ης αγωνιστικής.
Οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν να προηγούνται με σκορ 3-0 στο 15ο λεπτό, τελικά πήραν το «τρίποντο» με αρκετό άγχος, καθώς ο Αντίμαχος αντέδρασε και λίγο έλειψε να φτάσει στην ισοφάριση.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους ποδοσφαιριστές του Μιχάλη Πολιά, αφού μόλις στο 2ο λεπτό, ο Τάσος Παλάζης συνδυάστηκε με τον Λευτέρη Δράκο και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0, ενώ πριν ακόμα κοπάσουν οι πανηγυρισμοί οι Κρεμαστενοί έκαναν το 2-0 με τον Λευτέρη Δράκο να πλασάρει εύστοχα, έπειτα από παράλληλη πάσα του Νίκου Ορφανίδη ( 5ο λεπτό).
Οι Κρεμαστενοί συνέχισαν να πιέζουν και έκαναν το 3-0 στο 13ο λεπτό, όταν ο Νίκος Ορφανίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Αντίμαχου και πλάσαρε εύστοχα.
Μέχρι το 30ο λεπτό ο Φοίβος ήταν πολύ καλύτερος από τον Αντίμαχο, όμως από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα η απόδοσή του έπεσε, σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο των «κόκκινων» της Κω .
Στο 32ο λεπτό ο Αντίμαχος μείωσε σε 3-1 με τέρμα του Ματθαίου Θωνιάτη, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αντίμαχος ήταν καλύτερος από τους Κρεμαστενούς και μείωσε και άλλο το σκορ στο 70ο λεπτό με δράστη και πάλι τον Ματθαίο Θωνιάτη. Οι «κόκκινοι» συνέχισαν να πιέζουν την εστία του Φοίβου για να φτάσουν στην ισοφάριση, κάτι που όμως δεν το κατάφεραν με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με νίκη των Κρεμαστενών με σκορ 3-2.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Τάσου Γιαννουκά και των βοηθών του Κόκκαλη και Καραγιάννη.
Φοίβος: Ματακάκης, Ντόστι, Ταφάνι, Μήτρου ( 67ο Μπάκης), Φελεγκάκης, Μαΐλης, Κουδούνης ( 80ο Παντελίδης), Φτάκλας ( 46ο Κοντόγιαννος), Παλάζης, Ορφανίδης, Δράκος.
Αντίμαχος: Μιαούδης, Ιωαννίδης ( 80ο Χατζησταμάτης), Σοτίρι, Ζιώγας, Μποϊλής, Βλαντιμίροφ, Θωνιάτης, Χατζησουλεϊμάν, Μπεκιρλάρι, Συνεσίου ( 70ο Ανδρογιώρης), Παπανικολάου ( 85ο Γιαλεσάκης).