Α’ Κατηγορία: «Πεντάσφαιρος» Διαγόρας στην κορυφή

Σκοράροντας τέσσερις φορές στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Διαγόρα επικράτησε στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας του Άρη Αρχαγγέλου με το ευρύ σκορ 5-0, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας και «πάτησε» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Ο «γηραιός» του Ανδρέα Σταύρου είχε μία ελαφρά υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και προσπάθησε να βρει διαδρόμους για να απειλήσει την εστία του Άρη Αρχαγγέλου, καθώς οι φιλοξενούμενοι κοίταζαν πρώτα την άμυνά τους και έπειτα αναζητούσαν χώρους για να αντεπιτεθούν.
Ο χρόνος κυλούσε και όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο θα ολοκληρωνόταν χωρίς σκορ, ωστόσο, στο 44ο λεπτό ο Αντώνης Αθανασίου με καταχτυπημένη εκτέλεση φάουλ έδωσε το προβάδισμα στον Διαγόρα, κάνοντας το 1-0 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο «γηραιός» μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και καθάρισε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, καθώς στο 57ο λεπτό με νέα εκτέλεση φάουλ του Αντώνη Αθανασίου έγινε το 2-0. Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα ο Άρης Αρχαγγέλου κατέρρευσε, με τον Διαγόρα σε διάστημα πέντε λεπτών ( από το 75ο έως το 80ο λεπτό) να σημειώνει ακόμα τρία τέρματα με τους Γεωργαλλή και Κιοσέογλου (2), διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.
Τα γκολ
44ο λεπτό, ο Αντώνης Αθανασίου με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής έκανε το 1-0 για τον Διαγόρα.
57ο λεπτό, φάουλ- σέντρα του Αντώνη Αθανασίου από πλάγια αριστερά, η μπάλα ξεγέλασε τους αμυντικούς και τον τερματοφύλακα του Άρη Αρχαγγέλου Βαρέλη και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.
75ο λεπτό, ωραία ενέργεια του Χειμωνέττου από τα αριστερά, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή και γύρισε την μπάλα στον Γεωργαλλή που από κοντά την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 3-0 για τον Διαγόρα.
77ο λεπτό, πάσα του Παντελή Αθανασίου, έβγαλε σε θέση βολής τον Κιοσέογλου που με διαγώνιο σουτ έκανε το 4-0.
80ο λεπτό, με εντυπωσιακή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κιοσέογλου από μακρινή απόσταση, διαμορφώθηκε το τελικό 5-0 για τον Διαγόρα
Οι συνθέσεις:
Διαγόρας: Κεφάλας, Καλημέρης, Χειμωνέττος, Παπαδημήτρης, Αθανασίου Α. ( 78ο Γεωργιάδης), Αθανασίου Π. ( 80ο Σακελλάρης), Κιοσέογλου, Γεωργαλλής ( 75ο Φλεβάρης), Τσαγγάρης, Μαθιός, Πεταυράκης.
Άρης Αρχαγγέλου: Βαρέλης, Κοτσίκος, Τσελεπίδης, Ζαρκαδούλας, Γκίκας, Συμεωνίδης, Κουτσουμπάρης ( 46ο Μαρκόπουλος), Πατσιούρας, ( 71ο Λαμπριανός), Μάλλιος, Μπαϊρακτάρης (78ο Παρδαλός).