Α.Σ. Ρόδος: «Φιλική» ισοπαλία και επιστροφή στη βάση του

Το τελευταίο φιλικό παιχνίδι στο πλαίσιο του βασικού σταδίου της προετοιμασίας του εκτός νησιού, έδωσε την Τρίτη ο Α.Σ. Ρόδος. Τα «ελάφια» του Σωτήρη Αντωνίου αντιμετώπισαν στο ΕΑΚ Βόλου την τοπική Νίκη, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 1-1.
Η Νίκη Βόλου προηγήθηκε στο σκορ με 1-0 με τέρμα του Τζιώρα στο 47ο λεπτό, με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν στο 83ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπάζογλου.
Σε ακόμα μία φιλική αναμέτρηση, η αγωνιστική εικόνα του Α.Σ. Ρόδος ήταν καλή, με τον Σωτήρη Αντωνίου να μένει ικανοποιημένος από την απόδοση των ποδοσφαιριστών του.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Κυρίτσης Γ., Παναγιωτίδης, Μπόσιο, Μέτσε, Αλιατίδης, Τσουκαλάς, Τσιμπούκας, Βασιλείου, Τζιώρας, Βλαχομήτρος. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Περιστερίδης, Τζοβάρας, Πάνος, Λούκας Γκαρσία, Κάσσος, Κυριακίδης, Ανδρέου και Αλτιτζής.
Α.Σ. Ρόδος (Σωτήρης Αντωνίου): Ηλιάδης, Σάντο, Μακρυδημήτρης, Χύσι, Ρέτσος, Μάρκοβιτς, Φερέιρα, Μαρκόφσκι, Μαρσελίνιο, Δελαπόρτας, Παπάζογλου. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Θεοδωράκης, Τσάβες, Σουλάι, Νικολόπουλος, Αδαμάκης, Καψάλης και Μπότος.
Από εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» χθες το πρωί προπονήθηκαν κανονικά και το βράδυ επέστρεψαν στη Ρόδο, προκειμένου να συνεχίσουν εντός των τειχών την προετοιμασία τους.
Η επόμενη φιλική αναμέτρηση για τον Α.Σ. Ρόδος έχει προγραμματιστεί για την Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου με αντίπαλο τον Α.Ο. Πυλίου στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας, ενώ το Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου τα «ελάφια» θα υποδεχθούν στις 18:00 την Α.Ε. Λάρισας.
Τραυματίστηκε ο Θεοδωράκης
Ο Χρήστος Θεοδωράκης τραυματίστηκε στον τετρακέφαλο στο φιλικό παιχνίδι της Τρίτης με αντίπαλο την Νίκη Βόλου.
Ο έμπειρος γκολκίπερ υποβλήθηκε σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού του, με τους ανθρώπους του Α.Σ. Ρόδος να περιμένουν με αγωνία τα αποτελέσματα.