Ανατροπή και πρόκριση για τον ΓΑΣ Ιάλυσο

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο Ερασιτεχνών ο ΓΑΣ Ιάλυσος, καθώς οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Σάββενα επικράτησαν με σκορ 3-1 του Πανθηραϊκού στο παιχνίδι που διεξήχθη στο «Οικονομίδειο».
Οι «τοξοβόλοι» ανέτρεψαν το σε βάρος τους σκορ και προκρίθηκαν στην 2η αγωνιστική του θεσμού, όπου θα υποδεχθούν την Τετάρτη 16 Μαρτίου τον Αιολικό του Πέτρου Μίχου.
Ο Γιώργος Σάββενας ξεκούρασε πολλούς ποδοσφαιριστές του στο παιχνίδι με τον Πανθηραϊκό, χρησιμοποιώντας αθλητές που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 10ο λεπτό η άμυνα του ΓΑΣ Ιάλυσου αδράνησε, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Βέρμπης που βρέθηκε απέναντι από τον Λουτριώτη και έκανε το 1-0.
Από το 30ο λεπτό και μετά, οι «τοξοβόλοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν εκμεταλλευόμενοι μια στημένη φάση.
Στο 32ο λεπτό ο Χειμωνέττος εκτέλεσε κόρνερ και ο Πλύγκος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι για αυτό και πίεσαν για να φτάσουν στο τέρμα, που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ, όπως και έγινε.
Στο 73ο λεπτό όταν Κοκκίνης έκανε την σέντρα, με τον Παπαδημήτρη να κάνει την προβολή και τον Καλαμάτα να αποκρούει ασταθώς, η μπάλα έφτασε στον Μαθιό που προ κενής εστίας την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-1.
Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στον 76ο λεπτό όταν ο Χειμωνέττος έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και πλασέ, την έστειλε στα δίχτυα.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Κορδολαίμης, με βοηθούς τους Μουγιακάκο και Πλάκα.
Οι συνθέσεις:
ΓΑΣ Ιάλυσος: Λουτριώτης, Καμβύσης, Κοκκίνης (85ο Τρέχας), Σαχίνης, Παπαδημήτρης, Καρπαθάκης, Βολονάκης, Κορνελάτος (60ο Φλεβάρης), Πλύγκος, Μαθιός (75ο Σαββούλης), Χειμωνέττος
Πανθηραϊκός: Καλαμάτας, Κωλέτσης, Μηνδρινός, Ρουσσάκης, Νικολάου, Περιάλης (75ο Μπρέσκα), Παναγιωτίδης (20ο λ. τρ. Βαρούχας, 83ο Κελίδης), Γκουτσούλας, Βέρμπης, Αρβανίτης, Αγοραστός.