Πάτησε κορυφή ο Απόλλωνας!

Τριάντα λεπτά μπόρεσε να αντέξει η ομάδα της ΑΕ Λέρου στις Καλυθιές. Στο 30’ λεπτό έγινε το 1 – 0 από τον τοπικό Απόλλωνα σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας και από εκεί και πέρα ακολούθησε μια πολύ εύκολη νίκη για τους γηπεδούχους με το ευρύ 5 – 1. Με το …τρίποντο αυτό, ο Απόλλωνας «πάτησε» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου όμως έχει ένα παιχνίδι περισσότερο από τις υπόλοιπες ομάδες οι οποίες θα αγωνιστούν το σαββατοκύριακο. Η ομάδα του Κώστα Καμπούρη ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο τους και δεν συνάντηση ιδιαίτερες δυσκολίες για να πάρει τη νίκη. Ειδικά στην διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου έκανε έναν υγιεινό περίπατο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο διάστημα αυτό πέτυχε τα τέσσερα από τα συνολικά πέντε της τέρματα.
Το σκορ άνοιξε στο 30’ ο Παπανικολάου με ωραία κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σκόρπου (1 – 0). το 49’ ο Παπανικολάου και πάλι με κοντινό πλασέ έκανε το 2 – 0 ενώ στο 53’ ο Μαυρομούστακος με προβολή από την καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3 – 0. Στο 62’ ο Τσάτσος με απευθείας φάουλ μείωσε σε 3 – 1 αλλά στο 82’ ο Δημητράς με ατομική προσπάθεια και πλασέ «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του (4 – 1). Το τελικό 5 – 1 διαμόρφωσε και πάλι ο Δημητράς (στο 87’) αφού απέφυγε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι της ΑΕ Λέρου είχαν δοκάρι (οριζόντιο) στο 84’ μετά από σουτ που επιχείρησε ο Γιαννουκάς.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Καμπούρης, Στάθης, Φυλακούρης, Κίτσος (73’ Μιχαλάς), Χατζηγεωργίου, Μαυρομούστακος, Κυρίτσης (55’ Τσαλίκης), Σταυρής (55’ Κιόττου), Παπανικολάου, Δημητράς, Σκόρπος
ΑΕ ΛΕΡΟΥ: Γκότογλου, Ελένης, Μίτακας, Κουρεβέλης, Τσιόφυλας, Αν. Πλόχωρος, Τσάτσος, Ηλίας (62’ Καμπόσος), Γιαννουκάς, Φουντής, Καράγκιολης