Τίτλος για Φοίνικα, πρόκριση για «Ροδίων»

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας νίκησε στην «τέντα» τον Διαγόρα με 3-0 σετ, στο τελικό παιχνίδι για το κύπελλο Δωδεκανήσου των ανδρών. Στο κυριακάτικο παιχνίδι, η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη επικράτησε εύκολα και σε λιγότερα από μία ώρα αγώνα (56 λεπτά) του Διαγόρα και πήρε ουσιαστικά το κύπελλο στα Δωδεκάνησα.
Τα σετ: 12-25 (18’), 15-25 (21’), 13-25 (17’)

Εξάλλου, το Ροδίων Άθλησις ήταν η ομάδα που προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Δωδεκανήσου, αφού επικράτησε στις γυναίκες με 3-1 του Διαγόρα, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι των δύο ομάδων για φέτος. Οι γηπεδούχες αν και έχασαν εύκολα το πρώτο σετ με 14-25, εντούτοις ανέκαμψαν, είχαν καλύτερη παρουσία στο «Ροδίων Παιδεία» και κέρδισαν με 3-1 σετ τον «γηραιό».
Τα σετ: 14-25 (20’), 25-15 (27’), 25-21 (27’), 25-16 (25’)

Την προσεχή Πέμπτη στις 21:30 θα διεξαχθεί ο τελικός του κυπέλλου της Τ.Ε. Ε.Ο.ΠΕ. Δωδεκανήσου, ανάμεσα στο Ροδίων Άθλησις και τη Φλόγα. Η ομάδα του Νίκου Μακρή προβάλλει ως το φαβορί απέναντι στη Φλόγα. Το παιχνίδι αναμένεται να συγκεντρώσει αρκετό κόσμο στο «Ροδίων Παιδεία».