Ξεκίνημα με το αριστερό ο Κολοσσός!

Κακό ξεκίνημα για τον Κολοσσό στη Basket League… Οι ”θαλασσί” ηττήθηκαν με 89-84 στην παράταση (κ.α. 78-78) από τον Ιωνικό Νικαίας, ο οποίος έφτιαξε την ομάδα του πριν από λίγες μέρες.. Η αναμέτρηση κρίθηκε στην παράταση, με τον Κολοσσό να οδηγεί το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο αν και βρέθηκε να χάνει με 78-72 (38’). Εκεί θα περίμενε κανείς ότι θα είχε το… momentum, αλλά ο Ιωνικός ήταν πιο αποφασισμένος και πήρε τη νίκη, βυθίζοντας σε σκέψεις τους «θαλασσί». Οι γηπεδούχοι είχαν τη νίκη στα… χέρια τους στο τέλος της κανονικής διάρκειας (78-72), αλλά οι έξι προσωπικοί πόντοι του Γιαννόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα, διαμόρφωσαν το 78-78 και έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, τα τρίποντα των Σίμονς και Λέισι έστειλαν τον Ιωνικό στο +6 (86-80) και ουσιαστικά όρισαν την τύχη του παιχνιδιού.
Με τον Μαυροκεφαλίδη σε μεγάλα κέφια στην αρχή, ο Ιωνικός ξέφυγε στο +6 (13-7), στο 5’. Στη συνέχεια, ο Κολοσσός αντέδρασε και κατέβασε τη διαφορά (17-14), ωστόσο οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (22-18). Η ομάδα της Νίκαιας μπήκε το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας στο +8 (28-20), στο 12’. Οι Ροδίτες αντέδρασαν, αλλά ο Χόκινς διατηρούσε μπροστά τον Ιωνικό (35-30), μέχρι το 17’. Όμως, στα τελευταία λεπτά οι Γιαννόπουλος και Τιγκ ξεκίνησαν την αντεπίθεση του Κολοσσού, ο οποίος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 3-10 και με το προβάδισμα (38-40).
Με τους Γιαννόπουλο και Μορέιρα ο Κολοσσός μπήκε με σερί 8-0 στο δεύτερο μέρος, για το +10 (38-48). Στη συνέχεια, οι Ροδίτες χαλάρωσαν με τον Ιωνικό να το εκμεταλλεύεται αυτό και να μειώνει στο καλάθι (49-51), στο 27’. Ο Όσμπορν αντέδρασε για τους Ροδίτες (51-55), με τον Αρσενόπουλο να δίνει το προβάδισμα (57-55) στους γηπεδούχους και τον Σταρκς να διαμορφώνει το 57-57 της τρίτης περιόδου.
Οι δύο ομάδες ήταν μαζί (65-65), μέχρι το 33’. Στη συνέχεια, ο Κάπελαν βρήκε ρυθμό και έστειλε τον Ιωνικό στο +5 (70-65), με τον Μορέιρα να απαντά για την ισοφάριση (70-70), στο 36’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με μεγάλα τρίποντα των Αρσενόπουλου και Μαυροκεφαλίδη για το +6 (78-72), στο 38’. Το τρίποντο του Γιαννόπουλου έδωσε ελπίδα στους Ροδίτες, ενώ στα 22,8’ πριν τη λήξη, ο Κατσίβελης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Μαυροκεφαλίδη. Ο διεθνής γκαρντ έκανε 0/2 από τη γραμμή και στην επαναφορά ο Γιαννόπουλος κέρδισε φάουλ στο τρίποντο, όπου με 3/3 ισοφάρισε (78-78), στα 12,5’’ πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση ο Κάπελαν αστόχησε και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.
Δυνατό ξεκίνημα από τον Ιωνικό στο έξτρα πεντάλεπτο, με τα τρίποντα να τον πηγαίνουν στο +6 (86-80), στο 43’. Ο Μορέιτα μείωσε σε 86-82 (1.33’ πριν το τέλος), αλλά ο Μάντζαρης στα 40’’ έκανε το 88-82 και έβαλε τέλος στο παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-18, 38-40(ημ.), 57-57, 78-78(κ.α.), 89-84
Διαιτητές: Τσαρούχα- Τζιοπάνος- Μαλαμάς
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τσίκληρας): Κάπελαν 17(2), Μπέμπης 3(1), Σίμονς 7(2), Αρσενόπουλος 12(4), Μαυροκεφαλίδης 19(1), Μάντζαρης 6(1), Χόκινς 13(1), Λέισι 12(2), Λόουτον.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 8, Μορέιρα 17, Χρυσικόπουλος 5(1), Όσμπορν 10, Μπιλλής, Μπαρσέλο 9(1), Χατζηδάκης, Κατσίβελης 6(2), Τιγκ 8(1), Γιαννόπουλος 19(3), Στεφάνοβιτς 2.