Α.Ε. Μυκόνου- Α.Σ. Ρόδος: 3-0: Την πήρε και την σήκωσε

Δεν τα κατάφερε ο Α.Σ. Ρόδος, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 3-0 στο δημοτικό στάδιο Κόρφου από την Α.Ε. Μυκόνου στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ο όμιλο.
Τα «ελάφια» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 26ο λεπτό και παρότι στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, δεν τα κατάφεραν, ενώ στις καθυστερήσεις δέχθηκαν δύο γκολ από τους γηπεδούχους.
Αξίζει να σημειώσουμε ότι η συγκεκριμένη ήττα ήταν η τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας για τον Α.Σ. Ρόδος.
Η εικόνα
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο σε γενικές γραμμές σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι ποδοσφαιριστές της Α.Ε. Μυκόνου απείλησαν πρώτοι, όμως το φάουλ του Πινέιρο από καλή θέση δεν ανησύχησε τον Μανουσάκη.
Ο Α.Σ. Ρόδος δημιούργησε δύο ευκαιρίες στο 20ο και στον 23ο λεπτό, όμως οι προσπάθειες του Τσούτση και του Μάγκα δεν είχαν αποτέλεσμα.
Στο 26ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με ωραία κεφαλιά του Σπυρόπουλου, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πινιέρο, ενώ στο 44ο λεπτό ο σκόρερ παραλίγο να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και τις ομάδας του, ωστόσο το πλάσε του απομακρύνθηκε λίγο πριν την γραμμή τέρματος από τον Κανταρτζή. Το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα που πρώτου σαρανταπενταλέπτου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τα «ελάφια» να έχουν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, πιέζοντας τους γηπεδούχους, προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση.
Ο Α.Σ. Ρόδος δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες έως και το 65ο λεπτό, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει, ενώ στην συνέχεια η Α.Ε. Μυκόνου ισορρόπησε την κατάσταση.
Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κλείδωσαν το «τρίποντο», αφού αρχικά στο 93ο λεπτό ο Οικονομίκος σημείωσε το 2-0, ενώ στο 94ο λεπτό ο Βαλαβανόπουλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της Α.Ε. Μυκόνου.
Φάσεις και γκολ
11ο λεπτό. Φάουλ σε καλή θέση για την Α.Ε. Μυκόνου, την εκτέλεση ανέλαβε ο Πινέιρο, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μανουσάκη.
20ο λεπτό. Ο Τσούτσης έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, όμως το σουτ του από καλή θέση, πέρασε άουτ.
23ο λεπτό. Δυνατή εκτέλεση πλάγιου άουτ από τον Νικολόπουλο, ο Μάγκας πήρε την κεφαλιά με τον Ντούνη να μπλοκάρει την μπάλα χωρίς πρόβλημα.
26ο λεπτό, γκολ. Εκτέλεση κόρνερ από τον Πινέιρο, ο Σπυρόπουλος με ωραία γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μανουσάκη, κάνοντας το 1-0 για την Α.Ε. Μυκόνου.
44ο λεπτό. Μεγάλη ευκαιρία για την Α.Ε. Μυκόνου. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν ωραία την μπάλα, με την Σπυρόπουλο να βρίσκεται απέναντι από τον Μανουσάκη και να κάνει το πλάσε, με τον Κανταρτζή να διώχνει την μπάλα λίγο πριν περάσει την γραμμή τέρματος.
47ο λεπτό. Σύγχυση στην μεγάλη περιοχή της Α.Ε. Μυκόνου δεν μπόρεσαν να την εκμεταλλευτούν οι ποδοσφαιριστές του Α.Σ. Ρόδος, με του γηπεδούχου να διώχνουν τελικά σε κόρνερ.
49ο λεπτό. Επικίνδυνο γέμισμα από τον Αρκούδα στην περιοχή του Α.Σ. Ρόδος, ο Ζγκούρης δεν μπόρεσε να έρθει σε επαφή με την μπάλα, η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Μανουσάκη.
57ο λεπτό. Ο Μπαρμπαρούσης έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή της Α.Ε. Μυκόνου, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Ντούνη.
60ο λεπτό. Ωραίο ατομική προσπάθεια και σουτ του Παπαδόπουλου, με την μπάλα να περνάει δίπλα από τα δοκάρια του Μανουσάκη.
63ο λεπτό. Σέντρα φάουλ του Νικολόπουλου, ο Τσούτσης έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι του Ντούνη.
65ο λεπτό. Κόρνερ του Νικολόπουλου, ο Κανταρτζής από καλή θέση έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ντούνη.
93ο λεπτό, γκολ. Αντεπίθεση για την Α.Ε. Μυκόνου, ο Βαλαβανόπουλος έκανε την πάσα στον Οικονομίκο, με τον τελευταίο από θέση τετ α τετ να πλασάρει τον Μανουσάκη κάνοντας το 2-0.
94ο λεπτό, γκολ. Νέα αντεπίθεση για του γηπεδούχους, με τον Βαλαβανόπουλο να ανατρέπεται από τον Μανουσάκη, με το διαιτητή Παναγιωτάρα να δείχνει σωστά το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Βαλαβανόπουλος διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.
Οι συνθέσεις
Α.Ε. Μυκόνου: Ντούνης, Ράγια, Κέμπε (50ο λ.τρ. Γιαννόπουλος) , Ματζανάς, Αρκούδας, Πινέιρο (80ο Στυλιανόπουλος), Σπυρόπουλος, Μουρίκι (80ο Αχείμαστος), Τράκας, Ζγκούρη (87ο Οικονομίκος), Παπαδόπουλος (87ο Βαλαβανόπουλος).
Α.Σ. Ρόδος: Μανουσάκης, Τρόκα, Κανταρτζής, Μάγκας, Νικολόπουλος, Βογιατζής Β., Τσούτσης, Κάμπα, Μπαρμπαρούσης, Μουζακίτης (78ο Τζουανάκης), Στεργίου (46ο Ροντρίγκες).