«Χρυσή» ξανά η Τσαβαρή, μετάλλια για Νικήτα και Ράπτη!

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Παρασκευής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας Ανδρών και Γυναικών που διεξάγεται στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο στο ΟΑΚΑ, και το οποίο θα ολοκληρωθεί αύριο.

Οι ποδηλάτες του ΠΟ Βόλου ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της πρεμιέρας. Κέρδισαν το ομαδικό pursuit και δύο ακόμα χρυσά με τον Χρήστο Βολικάκη και τον Σωτήριο Μπρέτα, ενώ στις γυναίκες πρώτευσαν η Ελένη Τσαβαρή και η Ιωάννα Πλέγκα-Γαβριλάκη.

Συγκεκριμένα, η Ελένη Τσαβαρή του ΠΣΡ Μεσόγειος ανέβηκε για ακόμη μια φορά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Pursuit γυναικών αποδεικνύοντας ότι παραμένει μια σταθερή αξία, παρά την ηλικία της, ενώ η Φωτεινή Νικήτα του ΑΣΡ Έλαφος πήρε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο σπριντ 200 μέτρων. Η αθλήτρια μας ήταν επίσης τέταρτη στο Pursuit.

Εκτός από το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο ομαδικό pursuit με τους συναθλητές του στον ΠΟ Βόλου, ο Ροδίτης Ορέστης Ράπτης ανέβηκε στο βάθρο και στο Scratch, όπου ήταν τρίτος, πίσω μόνο από τους Χρήστο και Ζαφείρη Βολικάκη. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Κυριάκος Παπασταματάκης του Ροδήλιου πήρε την 7η θέση. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στο sprint 200 μέτρων ανδρών ο Αιμιλιανός Κελεπέρας του ΑΣΡ Έλαφος, που κατέκτησε την 6η θέση, μεταξύ 20 αθλητών που πήραν μέρος στο αγώνισμα.