Έπεσε η αυλαία για τον Ίκαρο

Με τη διεξαγωγή του τελευταίου αγώνα του Πρωταθλήματος στις 29-30 Ιουνίου στην πίστα της Νέας Γωνιάς Χαλκιδικής, έπεσε η αυλαία για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα MotoCross 2019.

Με την τοποθεσία του αγώνα να ανακοινώνεται μόλις μια εβδομάδα πριν την διεξαγωγή του, ήταν σίγουρο ότι οι συμμετοχές θα ήταν περιορισμένες. Έτσι λοιπόν και οι αναβάτες της Λέσχης Μοτοσυκλέτας Ρόδου «Ίκαρος», δεν μπόρεσαν να μεταβούν στη Χαλκιδική για τον αγώνα.

Οι πρωταθλητές για το 2019 και οι θέσεις των αθλητών του Ίκαρου, είναι:

Πρωταθλητής Κατηγορίας ΜΧ65 και αήττητος : ΦΩΤΑΚΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ (ΑΡΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ Α.Σ.)

Πρωταθλητής Κατηγορίας ΜΧ85 : ΚΟΣΙΑΒΕΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Ο.Δ.Μ.Α. ΑΘΗΝΩΝ)

Πρωταθλητής Κατηγορίας ΜΧ2Τ : ΣΑΓΜΑΛΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ (ΛΕ.ΜΟ.ΘΕ.)

Πρωταθλητής Κατηγορίας ΜΧ2 : ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Μ.Α.Ο.Κ.), 5η θέση: ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ ΖΟΥΝΗΣ

Πρωταθλητής Κατηγορίας ΜΧ1 : ΤΟΥΡΑΤΖΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Μ.Ο.Β.Ε.), 3η θέση: ΑΡΗΣ ΤΣΑΡΝΑΣ, 10η θέση: ΝΙΚΟΣ ΛΥΡΙΟΥ, 11η θέση: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΤΣΑΝΑΣ

Πρωταθλητής Κατηγορίας ΜΧΟΡΕΝ : ΠΑΚΑΤΑΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ (ΜΟΤΟΛΕΣΧΗ ΚΑΒΑΛΑΣ), 44η θέση: ΓΙΟΧΑΝ-ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ

Επίσης κυπελλούχοι για το 2019 είναι οι :

Κυπελλούχος Κατηγορίας SENIOR : ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ (ΔΙ.ΑΘΛΗ.Σ.Η.)

Κυπελλούχος Κατηγορίας QUAD : ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ (Α.Λ.Α.Μ.Μ.)

Πρώτο σωματείο για το 2019 αναδείχθηκε για άλλη μια φορά το Ο.Δ.Μ.Α. Αθηνών. Ο Ίκαρος «υποχώρησε» στην 7η θέση της γενικής κατάταξης, μετά την απουσία των οδηγών του από τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος.