Κολοσσός στο… «γκραν-γκινιόλ»!

Υπάρχουν παιχνίδια στα οποία η νίκη είναι το πιο σημαντικό πράγμα, ανεξάρτητα από την εμφάνιση! Είναι αυτή που μετράει και αυτή που δίνει τους δύο πολύτιμους βαθμούς… Ο Κολοσσός έπαιξε με τη φωτιά και δεν… κάηκε, κερδίζοντας με 90-88 τον Κόροιβο Αμαλιάδας σ’ ένα χορταστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι «θαλασσί» πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στη Basket League, επικρατώντας πολύ δύσκολα του «μαχητικού» Κόροιβου, ο οποίος πέτυχε 15 τρίποντα στο «Βενετόκλειο» και πήρε 10 επιθετικά ριμπάουντ περισσότερα (και συνολικά 16) από τους γηπεδούχους. Καθοριστική ήταν η συμβολή του Χολ, ο οποίος πέτυχε το πιο κρίσιμο καλάθι και ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές στη συνέχεια. Από κει και πέρα τεράστια βοήθεια προσέφεραν οι Αχόνεν, Ρέντικ και Γεωργαλλής, με τον Ρέλεφορντ να μένει σε χαμηλές πτήσεις, αλλά να ανεβάζει την απόδοση του στο β’ ημίχρονο.
Καλά διαβασμένος ήταν ο Κόροιβος Αμαλιάδας στο α’ ημίχρονο, αφού περιόρισε σχεδόν στο.. μηδέν τον Τρέβορ Ρέλεφορντ και κατάφερε με τον εκπληκτικό Μιλουτίνοβιτς να έχει το προβάδισμα στο σκορ με 41-43. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου μπήκε εξαιρετικά μέσα στο παρκέ και με τον Μιλουτίνοβιτς να κερδίζει όλους τους προσωπικούς του αντιπάλους, προηγήθηκε με 5-10. Ο Κολοσσός με κορυφαίο τον Ρέντικ πλησίασε σε 9-10, με την ομάδα της Αμαλιάδας να προηγείται ξανά με +6 (9-15 στο 6’). Οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (11-18 στο 7’), με τον Κολοσσό να έχει πολλά αμυντικά προβλήματα και το χειρότερο σε μη παραγωγική μέρα τον Ρέλεφορντ. Ο Κόροιβος μάλιστα έκανε το 17-23 για να μειώσουν οι «θαλασσί» σε 20-23.
Στο β’ δεκάλεπτο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μπήκε δυνατά και με δύο «κολλητά» τρίποντα των Λιάπη και Αχόνεν πέρασε μπροστά με 26-23, όμως τα προβλήματα για τον Κολοσσό ήταν τα τρία φάουλ που χρεώθηκαν από νωρίς οι Γεωργαλλής και Βασιλόπουλος. Ο Ουότσον πάντως ισοφάρισε σε 28-28 (15’), με τον Κόροιβο όμως να βρίσκει λύσεις και να προηγείται με 28-32. Ο Ρέλεφορντ με το μοναδικό του δίποντο στο α’ ημίχρονο μείωσε σε 33-34 (16’), ενώ ο Αχόνεν με τρίποντο ισοφάρισε σε 36-36. Ο Λιάπης ήταν ζεστός (39-36), αλλά και πάλι η ομάδα της Αμαλιάδας είχε λύσεις και με τρίποντο του Γκότσερ έκλεισε το ημίχρονο με 41-43.
Στο β’ ημίχρονο ο Κολοσσός με τον «καυτό» Αχόνεν να σκοράρει συνεχώς έξω από τα 6.75 έδωσε το δικαίωμα στους Ροδίτες να κάνουν το ξέσπασμα που ήθελαν και το σκορ έγινε από 45-45 (22’)… 55-48 στο 25’ και 59-51 στο 27’. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βρήκε το γρήγορο ρυθμό που ήθελε και μάλιστα έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με 64-57, επιβάλλοντας γρήγορα το ρυθμό που ήθελε στο «Βενετόκλειο». Σ’ αυτό βοήθησε η πολύ καλή παρουσία του Αχόνεν αλλά και οι πόντοι του Ρέλεφορντ, που έλειψαν στο α’ ημίχρονο από τους «θαλασσί». Θα πίστευε κανείς ότι η πλάστιγγα είχε γείρει προς το μέρος των Ροδιτών, ωστόσο λογάριασαν χωρίς τον Βαν Όστρουμ, που πήρε τη σκυτάλη από τον Μιλουτίνοβιτς. Με απίθανα τρίποντα προκάλεσε «ταχυπαλμία» στο «Βενετόκλειο» και αρχικά μείωσε σε 64-63, ενώ με σερί 3-11, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά 67-68. Ο Βαν Όστρουμ ξανά έκανε το 71-74 για να απαντήσει ο Γεωργαλλής, αλλά ο Ολλανδός γκαρντ ξανά έκανε το 74-77. Ρέλεφορντ και Γεωργαλλής έδωσαν πνοή στον Κολοσσό (79-77 στο 36’), για να προσπεράσει ξανά ο Κόροιβος με 79-80. Ο Ρέλεφορντ έκανε το 82-80, ενώ στο 84-80 απάντησε με τέσσερις πόντους ο Χατζηνικόλας, 1.20’ πριν το τέλος (84-84). Ο Μπράουν με τρίποντο «πάγωσε» το γήπεδο και μόλις 36’’ πριν τη λήξη έκανε το 86-87. Εκεί μίλησε ο Χολ… Με καθοριστικό δίποντο έκανε το 88-87 στα 25’’, ενώ η καλή άμυνα του Κολοσσού ανάγκασε τον Μπράουν να πετάξει τη μπάλα εκτός παρκέ. Στα 7’’ ο Χολ με 2/2 βολές έκανε το 90-87, ενώ ο Κόροιβος προσπάθησε να απαντήσει με τρίποντο και να ισοφαρίσει χωρίς επιτυχία. Ο Βασιλόπουλος πήρε το ριμπάουντ, αλλά έχασε την ευκαιρία στα 3’’ να τελειώσει το παιχνίδι, αφού αστόχησε και στις δύο βολές. Οι «θαλασσί» είχαν να δώσουν φάουλ και μόλις 1.1’’ πριν το τέλος ο Μπράουν κέρδισε φάουλ και δύο βολές. Αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε… κατά λάθος στη δεύτερη και το παιχνίδι τελείωσε με 90-88 υπέρ του Κολοσσού…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-23, 41-43(ημ.), 64-57, 90-87
Διαιτητές: Μάνος- Πουρσανίδης Κ.- Θεονάς
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λιάπης 6(2), Ρέντικ 19, Τσούκου 8(2), Γεωργαλλής 9(3), Σαλούστρος, Ρέλεφορντ 11(1), Αχόνεν 12(4), Βασιλόπουλος 6(1), Παπαδάκης, Ουότσον 2, Χολ 17.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Γκότσερ 8(2), Μπράουν 18(4), Μιλουτίνοβιτς 18(4), Μιχάλογλου 2, Χατζηνικόλας 4, Βαν Όστρουμ 18(4), Σαχπατζίδης 2, Σπυριδωνίδης, Ρίτσαρτ 9(1), Χολ 9.
*Στα υπόλοιπα χθεσινά παιχνίδια: Α.Ε.Κ.- Ρέθυμνο 80-62, Απόλλων Πάτρας- Προμηθέας Πάτρας 53-67 και Γ.Σ. Λαυρίου- Π.Α.Ο.Κ. 63-73. Σήμερα θα διεξαχθεί το παιχνίδι Γ.Σ. Κύμης- Τρίκαλα.