Αξιοπρεπέστατη ήττα!

Πιο αξιοπρεπής δεν γινόταν… Ο Κολοσσός ΒΑΠ μπορεί να ηττήθηκε με 77-68 από τον Ολυμπιακό στο Σ.Ε.Φ., αλλά σίγουρα η παρουσία του μόνο θετική μπορεί να χαρακτηριστεί απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης. Οι «θαλασσί»… έπεσαν με ψηλά το κεφάλι, ήταν ιδιαίτερα ορεξάτοι και μαχητικοί απέναντι στους αντιπάλους τους και με την παρουσία τους ανέκτησαν την καλή τους ψυχολογία εν όψει του τελικού με τον Πανελευσινιακό, το Σάββατο 15 Φεβρουαρίου. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κοίταξε στα μάτια τους «ερυθρόλευκους», προσπάθησε μέχρι το τέλος και με κορυφαίο ξανά τον Τέιλορ Σμιθ άφησε πολύ καλές εντυπώσεις απέναντι σ’ έναν πιο δυνατό και έμπειρο αντίπαλο όπως είναι ο Ολυμπιακός. Αν μη τι άλλο, οι Ροδίτες μόνο οφέλη μπορούν να έχουν από το χθεσινό παιχνίδι με τους Πειραιώτες, τους οποίους προσπάθησαν να περιορίσουν και τα κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό, κερδίζοντας τις εντυπώσεις στο φαληρικό στάδιο…
ΦΙΛΟΤΙΜΟΣ ΚΑΙ… «ΜΑΧΗΤΗΣ»
Πολύ καλή παρουσία είχε στο α’ ημίχρονο ο Κολοσσός ΒΑΠ χθες στο Σ.Ε.Φ…. Οι «θαλασσί» με άμυνα ζώνης ματς-απ κοίταξαν στα μάτια τους «ερυθρόλευκους» δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στον Ολυμπιακό κυρίως στο α’ δεκάλεπτο. Μάλιστα μέχρι το 8’, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα άλλαξε σταδιακά τη ροή του αγώνα. Ο Κολοσσός ΒΑΠ με κορυφαίο ξανά τον Τέιλορ Σμιθ, προηγήθηκε στον Πειραιά 3-8 (4’) και 7-12 (7’) με τον Νάτζφεϊ να δίνει επίσης λύσεις στο σκοράρισμα. Με κάρφωμα το Σμιθ το σκορ έγινε 10-16, ενώ με τον Σπανούλη στη συνέχεια να σηκώνει στις πλάτες του τον Ολυμπιακό το σκορ έγινε 18-16. Ο Kill Bill πρόλαβε να πετύχει 10 πόντους και ήταν αυτός που έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης στους γηπεδούχους…
Στο β’ δεκάλεπτο το συνολικό σερί για τον Ολυμπιακό έφτασε το 11-0 και το σκορ έγινε 21-16 με γκολ-φάουλ του Σίμονς. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέβαλε το ρυθμό της, πήρε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ τα οποία μετέτρεψε σε καλάθι και έτσι ξέφυγε +7 (31-24 στο 13’) με τρίποντο του Σπανούλη και +9 με δίποντο του πρωτοεμφανιζόμενου Κύπριου Χριστοδούλου (33-24 στο 17’). Ο Κολοσσός ΒΑΠ προσπάθησε φιλότιμα με τον Παπαντωνίου (35-28 στο 18’) για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με 39-30.
Στην «επανάληψη» ο Κολοσσός ΒΑΠ κινήθηκε στους ίδιους ρυθμούς και με αιχμή του δόρατος τον Τέιλορ Σμιθ, κρατούσε τον Ολυμπιακό σε μικρή… απόσταση (43-34 στο 22’)… Μέχρι και το 24’ δεν άλλαξε κάτι (47-36), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να δίνει χρόνο συμμετοχή σε όλους τους παίκτες του κάνοντας συχνό rotation… O Περπέρογλου με τρίποντο μεγάλωσε τη ψαλίδα στο +15 (50-36 στο 24’), ο Σμιθ και πάλι έδωσε λύσεις, αλλά ο Ολυμπιακός σκόραρε έξω από τα 6.75 (53-38 στο 26’)… Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στη γ’ περίοδο (55-38 στο 27’), ο Κολοσσός ΒΑΠ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και οι «ερυθρόλευκοι» καθάρισαν την υπόθεση- νίκη… Στο διάστημα αυτό, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, πήρε το ριμπάουντ, ο Κολοσσός δεν είχε περιφερειακό σουτ και η μοιραία μεγάλωσε η ψαλίδα μεγάλωσε στο Σ.Ε.Φ…. Πάντως το 60-41 έγινε 60-45 με το εντυπωσιακό κάρφωμα του Σίμπσον, με τους Ροδίτες στο τελευταίο τρίλεπτο να βελτιώνουν την άμυνα τους.
Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να σκέφτονται περισσότερο τις επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις του. Παρά το γεγονός αυτό, ο Κολοσσός ΒΑΠ δεν τα παράτησε (62-48 στο 32’) και προσπάθησε να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο ανταγωνιστικός. Με τον Σμιθ μάλιστα έριξε τη διαφορά στους 12 πόντους (62-50 στο 33’ και 64-52). Οι Αμερικανοί των «θαλασσί» με διαδοχικά καρφώματα «ζωντάνεψαν» το παιχνίδι (66-54 στο 36’), με τον Κολοσσό ΒΑΠ να στέκεται αξιοπρεπώς στο Σ.Ε.Φ. και με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Τσαρ και Παπαντωνίου να μειώνει σε 75-68, για να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα (77-68) ο Κόλινς.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-16, 39-30(ημ.), 60-45, 77-68
Διαιτητές: Βαρδάλος- Παντελίδης- Τσώνος Μ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Μουν 11(1), Ντάνστον 5, Σπανούλης 13(3), Περπέρογλου 11(1), Παπαπέτρου 12(3), Σλούκας 2, Κόλινς 4, Σίμονς 7, Χριστοδούλου 6, Μάντζαρης 2, Καββαδάς 4, Κατσίβελης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΒΑΠ (Πρίφτης): Παπαντωνίου 10(1), Τσαρ 7(1), Γεωργαλλής, Κόμματος 7(1), Σμιθ 15, Στεφανίδης 4, Σίμπσον 8, Τσάμης 4, Όσμπι 6, Νάτζφεϊ 7(1), Δανάς.