Εθνική Νέων: Με Κυριόπουλο παραλίγο να ολοκληρωθεί η ανατροπή επί της Νορβηγίας

Η Εθνική Νέων παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-0 στο πρώτο ημίχρονο, παραλίγο να ανατρέψει την κατάσταση, ωστόσο δεν της έφτασε ο χρόνος και ηττήθηκε με 5-4 από την Νορβηγία στην πρεμιέρα του Euro U19, με τον Κώο Γιώργο Κυριόπουλο να περνάει ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 61ο λεπτό.
Στην ανακοίνωση που εξέδωσε η ΕΠΟ αναφέρονται τα ακόλουθα:
«Η Ελλάδα ηττήθηκε 5-4 από τη Νορβηγία στον πρώτο της αγώνα στην τελική φάση του Euro U19 που διεξάγεται στη Μάλτα. Απίστευτη εξέλιξη στο ματς, με την Εθνική να δέχεται 5 γκολ στο α’ ημίχρονο που έκλεισε με το βαρύ εις βάρος της 5-0 και να σημειώνει 4 στο β’ μέρος, στη διάρκεια του οποίου βελτίωσε αισθητά την εικόνα της.
Η Νορβηγία, απόλυτη κυρίαρχη στο α’ ημίχρονο, προηγήθηκε πολύ νωρίς, μόλις στο 6ο λεπτό, με τον υψηλόσωμο χαφ Ρόλντσοϊ, το μεγάλο αστέρι της που σκόραρε με κοντινή κεφαλιά. Στη συνέχεια οι Σκανδιναβοί σημείωσαν το 2-0 και το 3-0 μέσα 3 λεπτά, στο 15ο και στο 18ο , αρχικά από το δυνατό σουτ του αρχηγού Έντεγκαρντ μετά από εκτέλεση έμμεσου φάουλ και στη συνέχεια με τον Φλάτακερ που αξιοποίησε την ασίστ του Σκόγκβολντ και πλάσαρε εύστοχα. Στο 36ο ο Σκόγκβολντ, αφού κοντρόλαρε άψογα πλάσαρε για το 4-0 και στο 44ο ο Έλντεγκαρντ από κοντά πέτυχε το δεύτερό του γκολ και πέμπτο της ομάδας του.
Εντελώς διαφορετική από την εικόνα του α’ ημιχρόνου ήταν αυτή του β’ μέρους, με τις δύο ομάδες να προχωρούν σε αλλαγές παικτών και την Εθνική να βελτιώνει τόσο την αμυντική της λειτουργία όσο και την ανάπτυξή της, με αποτέλεσμα να σημειώνει τέσσερα γκολ. Στο 51ο με τον ωραίο συνδυασμό των Γκολφίνου και Τζίμα και το ωραίο πλασέ του δεύτερου, στο 80ο με το πλασέ του Σταυρόπουλου, στο αμέσως επόμενο λεπτό ξανά με τον Τζίμα (ασίστ αυτή τη φορά από τον Κυριακόπουλο) και στο 95ο από τη γυριστή κεφαλιά του Καλογερόπουλου από σέντρα του Γκούμα. Μετά το τέταρτο γκολ η Εθνική είχε ακόμη μία επίθεση για το θαύμα της ισοφάρισης, αλλά δεν πρόλαβε…
Το γεγονός ότι η Ελλάδα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο ματς μετά το βαρύ 5-0 του α’ ημιχρόνου, η καλή εμφάνιση του β’ μέρους και η ήττα με ένα γκολ διαφορά αφήνουν ελπίδες για κάτι καλύτερο στο…κοντινό μέλλον του ομίλου.
Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική U19 την Παρασκευή 7/6 στις 19:00 η πανίσχυρη Ισπανία.
Νορβηγία: Ρι, Μουρουγκεσαπιλάι, Χόπλαντ, Χάραμ (46ο Χόλτεν), Μπάσι (46ο Άντρεσεν), Ρόλντσοϊ (62ο Μπρούσεθ), Σκόγκβολντ, Έντεγκαρντ (46ο Άας), Μπράουντε, Σίβερτσεν, Φλάτακερ (46ο Φάραας).
Ελλάδα: Μοναστηρλής, Δεληγιάννης, Προδρομίτης, Καλογερόπουλος, Γεωργιάδης, Τσίκος (60ο Γκούμας), Συμεωνίδης (82ο Νικολάου), Σπυράκος, Κωττάς (46ο Σταυρόπουλος), Γκιτέρσος (46ο Τζίμας), Γκολφίνος (61ο Κυριόπουλος)».