Διαγόρας –Θεσπρωτός: 2-3: «Έμφραγμα» και ήττα

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε σε ακόμα ένα εντός έδρας παιχνίδι η ΠΑΕ Διαγόρας, καθώς γνώρισε την ήττα με σκορ 3-2 από τον Θεσπρωτό στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας στο πλαίσιο της εμβόλιμης 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 1ο όμιλο (Βόρειο).
Ο «γηραιός» παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ανατρέπει την κατάσταση και να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο, με ανατροπή στην ανατροπή, στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Ηγουμενίτσας κατέκτησε το «τρίποντο» , με την μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού να συνεχίζεται.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τον χώρο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας.
Ο Θεσπρωτός απείλησε πρώτος, όμως η προσπάθεια του Μαρτίνεζ δεν είχε αποτέλεσμα, με το Διαγόρα να απαντά στο 20ο λεπτό, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαϊωάννου να περνάει άουτ.
Στο 28ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, με τον Φάκκη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπίντση για το 1-0. Ο «γηραιός» αντέδρασε, πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση στο 38ο λεπτό, με κοντινό πλάσε του Σταμένκοβιτς, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λούκιτς.
Μέχρι το τέλος του πρώτου σαρανταπενταλέπτου δεν σημειώθηκε άλλη ευκαιρία από τις δύο ομάδες.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Θεσπρωτό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν δυο καλές ευκαιρία για να σκοράρουν, στο 47ο και στο 50ο λεπτό με τους Φάκκη και Δρίτσα να μην βρίσκουν στόχο.
Από το 55ο λεπτό, η εικόνα του αγώνα άλλαξε με το Διαγόρα να παίρνει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και δύο λεπτά αργότερα να σκοράρει. Ο Μανιάς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιμόπουλου, δίνοντας το προβάδισμα με 2-1 στον «γηραιό».
Στο 60ο λεπτό ο Διαγόρας έχασε ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμά του με τον Παραστατίδη, με την αναμέτρηση να οδηγείται στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Θεσπρωτός έφερε τα πάνω- κάτω.
Στο 83ο λεπτό ο Μίγγος με γυριστή κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2, με τον Βασιλάκη στο 87ο λεπτό με νέα κεφαλιά να φέρνει… τούμπα το παιχνίδι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 υπέρ της ομάδας της Ηγουμενίτσας.
6ο λεπτό: Λάθος από τον Μαγκάκη, ο Μαρτίνεζ έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Μπίντση.
20ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Παπαϊωάννου, με την μπάλα να περνάει άουτ.
28ο λεπτό, γκολ: Ο Φακκής έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ωραίο σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Μπίντση, κάνοντας το 1-0 για τον Θεσπρωτό.
38ο λεπτό, γκολ: Εκτέλεση κόρνερ του Λούκιτς, οι αμυντικοί του Θεσπρωτού δεν μπόρεσε να διώξουν την μπάλα η οποία έφτασε στον Σταμένκοβιτς που με κοντινό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Τσιμόπουλου, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για το Διαγόρα.
47ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον Θεσπρωτό, με την κεφαλιά του Φάκκη να περνάει άουτ.
49ο λεπτό: Επικίνδυνη σέντρα του Τάτση, έδιωξε με τις γροθιές ο Τσιμόπουλος.
50ο λεπτό: Ανεπανάληπτη χαμένη ευκαιρία για τον Θεσπρωτό, με τον Δρίτσα να κάνει άνω κάτω την άμυνα του Διαγόρα και να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.
57ο λεπτό, γκολ: Ανατροπή του σκορ και προβάδισμα για το Διαγόρα. Υπέροχη ατομική προσπάθεια και γύρισμα του Σταμένκοβιτς στον Μανιά, με τον πολύπειρο επιθετικό να πλασάρει υποδειγματικά τον Τσιμόπουλο για το 2-1.
60ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για το Διαγόρα. Ο Παραστατίδης έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως ο Μανιάς δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
83ο λεπτό, γκολ: Καταχτυπημένη εκτέλεση κόρνερ του Ρούση, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Μίγγος που με γυριστή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Μπίντση, ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τον Θεσπρωτό.
87ο λεπτό, γκολ: Ο Ρούσης έκανε την σέντρα και ο Βασιλάκης με ωραία κεφαλιά έκανε το 3-2 για τον Θεσπρωτό.
96ο λεπτό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μιχόπουλο, έδιωξε την μπάλα ο Τσιμόπουλος.
Διαγόρας (Άγγελος Διγκόζης): Μπίντσης, Πετράκης (36ο Παραστατίδης), Γιανναράκης, Μανιώτης, Τάτσης, Καραμάνης, Παπαϊωάννου (84ο Καβαλιέρι), Λούκιτς (55ο Μιχόπουλος), Μαγκάκης (84ο Αρίας), Σταμένκοβιτς, Μανιάς.
Θεσπρωτός: (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Τσιμόπουλος, Τρομπούκης (75ο Σάνι), Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος, Μαρτίνεζ (75ο Κουέβας), Μίγγος, Μπίκας (63ο Οικονομίκος), Φάκκης (63ο Ρούσης), Κωνσταντίνου (63ο Πανταζέλος), Δρίτσας.