Αίολος… παρέσυρε τον Ηρακλή!

Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 63-55 κέρδισε ο Αίολος Κεφάλου τον Ηρακλή 2000 σε παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του ομίλου νήσων της Α’ Κατηγορίας. Η ομάδα του Δημήτρη Μαράγκα για τρία δεκάλεπτα επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας, πήρε τη νίκη γοήτρου απέναντι στους Καρδαμιώτες που έδειξαν το πρόσωπο τους και μεταμορφώθηκαν προς το χειρότερο σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Ε.Α. Καλύμνου. Ο Αίολος έκανε ότι ήθελε στο παρκέ στο α’ δεκάλεπτο όταν και ξέφυγε με +16 (28-12). Η διαφορά έφτασε και τους 22 πόντους (37-15), με τον Ηρακλή 2000 να ισορροπεί το παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο (43-25). Στο γ’ δεκάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Δημήτρη Σάζαλη διατήρησαν τα κεκτημένα τους, με την ομάδα του Γιάννη Παπούλη να κάνει αισθητή την παρουσία της μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν και μείωσε με επιμέρους σκορ 7-19. Το αποτέλεσμα του αγώνα δεν θα αλλάξει κάτι στο βαθμολογικό, πίνακα εκτός κι αν η Ε.Α.ΚΑ. κάνει την έκπληξη και κερδίσει στην Κω την Α.Ε. Δικαίου. Ο Ηρακλής 2000 θα τερματίσει δεύτερος και ο Αίολος Κεφάλου τέταρτος… Ο πρώτος σκόρερ του αγώνα Δημήτρης Σάζαλης τραυματίστηκε και του τοποθετήθηκαν επτά ράμματα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 28-12, 43-25(ημ.), 56-36, 63-55
Διαιτητές: Κολυνιάτης- Κιόττου
ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ (Μαράγκας): Τσατσακλάς, Σάζαλης Α. 2, Πολίτης 4(1), Σάζαλης Δ. 23(5), Παπαντωνίου Β. 3(1), Μαράγκας 4, Παντελής 6, Διακογιάννης 7(1), Παπαντωνίου Ε. 14.
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Παπούλης): Μάμος 2, Γούναρης 13(1), Παμπρής, Τσιάτσιος 12(2), Κενανόπουλος, Αγρέλης 10(2), Μόσχος 16(2), Σαντής, Χριστοδούλου 2, Πάλλας.