Ήττα για Ε.Α.ΚΑ., στα πλέι-άουτ με τη Νίκη Αμαρουσίου!

Την ήττα με σκορ 89-86 γνώρισε η Ε.Α. Καλύμνου από τον Αργοναύτη Ραφήνας, στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Το παιχνίδι ήταν αδιάφορο βαθμολογικά για τους Καλύμνιους, που τερμάτισαν προτελευταίοι, ενώ ο Αργοναύτης ήθελε τη νίκη για να βρεθεί στην 3η θέση των πλέι-οφ. Στο κλειστό γυμναστήριο της Καλύμνου διεξήχθη ένα πολύ καλό παιχνίδι, με αρκετό θέαμα, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στις χαμένες βολές της Ε.Α.ΚΑ. στο τέλος. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 72-67 στο 30’. Ο Αργοναύτης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 78-78 (37’), ενώ 7’’ πριν το τέλος οι Αθηναίοι ήταν μπροστά στο σκορ με 86-88, για να πετύχουν μία βολή και να πάρουν τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 26-29, 48-47(ημ.) ,72-67, 86-89
Διαιτητές: Σίμα- Αλεξόπουλος Χ.
ΜΕ ΤΗ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΣΤΑ ΠΛΈΪ-ΑΟΥΤ
Όπως διαφαινόταν από την περασμένη εβδομάδα, η Νίκη Αμαρουσίου θα είναι ο αντίπαλος της Ε.Α. Καλύμνου στα πλέι-άουτ της Γ’ Εθνικής και συγκεκριμένα στον 3ο όμιλο. Η Α.Ε. Πικερμίου κέρδισε με 76-61 τον Ποσειδωνα Νέου Ψυχικού, ενώ η Νίκη Αμαρουσίου ηττήθηκε με 87-84 στη Δάφνη και έτσι τερμάτισε στην 6η θέση. Αυτό σημαίνει ότι η Ε.Α.ΚΑ. θα παίξει στα πλέι-άουτ με τη Νίκη Αμαρουσίου, η οποία θα προηγείται με 2-0 στις νίκες από την κανονική περίοδο και την προσεχή Τετάρτη θα φιλοξενήσει την Ε.Α.ΚΑ. Οι Καλύμνιοι για να προκριθούν στη β’ φάση των πλέι-άουττ θα πρέπει να κερδίσουν τρεις συνεχόμενες φορές τη Νίκη Αμαρουσίου, εκ των οποίων τις δύο στην Αθήνα. Αν την Τετάρτη η Ε.Α.ΚΑ. χάσει θα υποβιβαστεί στο τοπικό πρωτάθλημα, ενώ σε περίπτωση νίκης θα μειώσει 2-1 και θα ακολουθήσει το παιχνίδι στην Κάλυμνο.