Αστέρας Βλαχιώτη- Α.Σ. Ρόδος: 0-0 Ισοπαλία που έγινε… συνήθεια

Τρίτη ισοπαλία για τον Α.Σ. Ρόδος, αυτή την φορά με αντίπαλο τον Αστέρα Βλαχιώτη, καθώς το παιχνίδι των δύο ομάδων για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League στο Νότιο όμιλο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.
Να σημειώσουμε ότι τα «ελάφια» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς στο 83ο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπαξεβάνος.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αστέρα Βλαχιώτη να έχει τον έλεγχο στα πρώτα πέντε λεπτά, ωστόσο, στη συνέχεια ο Α.Σ. Ρόδος ανέβασε την απόδοσή του, έλεγξε τον χώρο της μεσαίας γραμμής και πίεσε την εστία των γηπεδούχων.
Τα «ελάφια», αρχικά απείλησαν στο 6ο λεπτό με το σουτ του Δελαπόρτα να μπλοκάρεται από τον Φαρμάκη και στο 7ο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως την κεφαλιά του Τσίπρα, έπειτα από σέντρα του Μακρή, απομάκρυνε σε κόρνερ με εντυπωσιακή επέμβαση ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.
Ο Α.Σ. Ρόδος ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, δημιουργώντας ακόμα δύο ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στο 31ο λεπτό ο Σερέντιουν με ωραία ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με τον Φαρμάκη να απομακρύνει, ενώ στο 41ο λεπτό επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ του Δελαπόρτα, απομακρύνθηκε σε νέο κόρνερ από τους γηπεδούχους, με το 0-0 να παραμένει έως και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τον Α.Σ. Ρόδος να είναι καλύτερος μέχρι και το 55ο λεπτό καθώς στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Ο Αστέρας Βλαχιώτη απείλησε στο 57ο λεπτό κερδίζοντας κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου ο Νικολάου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πίτκα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης Τσουκαλά για επιθετικό φάουλ.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια φάση, σε αντίθεση με τα «ελάφια» που απείλησαν στο 74ο λεπτό, όμως ο Χύσι δεν κατάφερε να σουτάρει έπειτα από σέντρα του Αρναρέλλη.
Στο 83ο λεπτό ο Α.Σ. Ρόδος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπαξεβάνος για μαρκάρισμα στον Μπρακαμόντε, όμως τα «ελάφια» παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο της μπάλας έως το τέλος της αναμέτρησης, αν και κινδύνεψαν στο 92ο λεπτό όταν το σουτ του Κουρτέση πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Πίτκα, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
ΠΑΕ Αστέρας Βλαχιώτη (Γιώργος Βαζάκας): Φαρμάκης, Ευαγγελιδάκης (46ο Κουρτέσης), Κορνέζος, Μάγκας, Πρίκας, Νικολάου, Μπρακαμόντε (87ο Παλιάτσιος), Παπουλής (46ο Σκεντεράι), Βερνάρδος (70ο Πατσαρούχας), Καλλέργης (78ο Ασημάκης), Μάρτσεφ.
ΠΑΕ Ρόδος (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Νικολόπουλος (75ο Πεχλιβανόπουλος), Μαρτσάκης (56ο Βουργουντζής), Καραγιώργης, Καψάλης, Χύσι (75ο Ριτάκο), Μπαξεβάνος, Σερέντιουκ (56ο Αρναρέλλης), Τσίπρας, Δελαπόρτας, Μακρής (61ο Γιόνδης).