Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων: Δεν αξίζουν «δάκρυα» για την Μικτή Νέων

Παρότι έδωσε τον καλύτερο εαυτό της η Μικτή Ομάδα Νέων της Δωδεκανήσου δεν κατάφερε να προκριθεί στους «4» του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 5-2 στην διαδικασία των πέναλτι από την αντίστοιχη της ΕΠΣ Ηρακλείου (το σκορ στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ήταν 1-1).
Οι Νέοι της ΕΠΣ Ηρακλείου ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση και απείλησαν την εστία του Ηλίου με τον Ανδρουλάκη, όμως ο τερματοφύλακας της Μικτής μας είχε την απάντηση.
Στο 34ο λεπτό ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο πλασέ του Ζηδιανάκη από πλεονεκτική θέση έπειτα από ωραία ενέργεια του Λιανέρη, με την ΕΠΣ Ηρακλείου να κάνει το 1-0, που ήταν και το σκορ που πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Τριχιά ανέβασαν την απόδοσή τους, ισορροπώντας την κατάσταση.
Οι Νέοι της Δωδεκανήσου πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης και τελικά το πέτυχαν στο 55ο λεπτό με ωραία εκτέλεση του Ρουτζιέρη (1-1).
Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των πέναλτι για να κριθεί η πρόκριση ( δεν προβλέπεται παράταση στα παιχνίδια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων).
Στην διαδικασία των πέναλτι οι ποδοσφαιριστές της ΕΠΣ Ηρακλείου ήταν πιο ψύχραιμοι, σκοράροντας σε όλες τις εκτελέσεις τους, σε αντίθεση με τους Νέους της Δωδεκανήσου, που δεν κατάφεραν να πετύχουν γκολ στα δύο πρώτα πέναλτι που εκτέλεσαν, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 5-2 υπέρ της ΕΠΣ Ηρακλείου που πήρε την πρόκριση στους «4».