«Κόλλησαν» στο μηδέν Ιππότες και Αντίμαχος

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Ιππότες και Αντίμαχος στους Αγίους Αποστόλους, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries, αποτέλεσμα που σίγουρα βόλεψε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι διατήρησαν την απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη, εκεί που βρίσκεται η ομάδα των Ιπποτών, που δεν λέει να «ξεκολλήσει» από την ουρά της κατάταξης.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν από το ξεκίνημα την πρωτοβουλία των κινήσεων και διατήρησαν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους, όμως ξεκίνησαν να δημιουργούν φάσεις μετά το 20’. Η σημαντικότερη από αυτές ήρθε στο 30’ όταν ο Ταφάνι από πλεονεκτική θέση, σούταρε άουτ, ενώ οι Ιππότες απείλησαν δις και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, με τους Τριπολίτη και Αγγελάκη να αστοχούν στις καλές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν για να σκοράρουν.

Οι Ιππότες μπήκαν «φουριόζοι» στην επανάληψη και στο πρώτο τέταρτο πίεσαν ασφυκτικά την άμυνα του Αντίμαχου, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για να φτάσουν στο γκολ, χωρίς όμως να το καταφέρουν. Σε διάστημα δύο λεπτών (47’-48’) ο Τριπολίτης έστειλε δύο φορές τη μπάλα άουτ, πλασάροντας μέσα από την περιοχή, ενώ το ίδιο συνέβη και στη φάση του 58’ με τον επιθετικό της ομάδας της Παλιάς Πόλης να αστοχεί εκ νέου. Στο 67’ οι Κώοι έχασαν τη δική τους ευκαιρία για να «κλέψουν» το ματς, με τον Μπεκιρλάρι να μην μπορεί να σκοράρει όντας μόνος με τον τερματοφύλακα, και τους Ιππότες να παίζουν τα «ρέστα» τους στα τελευταία λεπτά προκειμένου να φτάσουν στο πολύτιμο «τρίποντο», με τον Τριπολίτη να μην μπορεί να νικήσει τον Μιχαλάκη σε δύο περιπτώσεις στις καθυστερήσεις και το 0-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Αρνητικό γεγονός του αγώνα ο σοβαρός τραυματισμός του Σκαλέρη (πιθανότατα διάστρεμμα) μετά από μαρκάρισμα αντιπάλου στο χώρο του κέντρου. Στις καθυστερήσεις, αποβλήθηκε ο Μπεκιρλάρι των φιλοξενούμενων με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

*Διαιτησία: Παπαβασιλείου, Σταμ. Γιακουμάκης, Μοσχάτος.

Ιππότες: Σκυλλάς, Σώτας, Ταφάνι, Κωνσταντίνου, Έλληνας, Ντούσκο, Καρπαθάκης, Αγγελάκης, Φιάμπολης (73′ Αλαφάκης), Αλιάι, Τριπολίτης

Αντίμαχος: Μιχαλάκης, Μπεκιρλάρι, Κορκής, Μποιλής, Καράλιαμης, Ζιώγας, Γ. Συνεσίου (73′ Γκουντελίτσας), Φεσσάρας, Πης (90′ Μπίλλης), Σκαλέρης (20′ λ.τ. Κατσαρός), Ατσαλάκης.