Κύπελλο Ελλάδας: Ιαλυσάρα στην επόμενη φάση!

• Οι «τοξοβόλοι» του Σάκη Παπαβασιλείου, με γκολ του Μιχάλη Αυγενικού επικράτησαν με σκορ 1-0 της Κέρκυρας και προκρίθηκαν στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Με μία ουσιαστική εμφάνιση, σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης που διεξήχθη το μεσημέρι της Τετάρτης στο «Οικονομίδειο», ο ΓΑΣ Ιάλυσος κέρδισε με σκορ 1-0 την Κέρκυρα, πανηγυρίζοντας την πρόκρισή του στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.
Το τέρμα που έκρινε το αποτέλεσμα και έδωσε την πρόκριση στους «τοξοβόλους», σημείωσε στο 37ο λεπτό ο Μιχάλης Αυγενικού, με την ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου να μην κινδυνεύει σχεδόν καθόλου από το συγκρότημα του Λεωνίδα Βόκολου.
Ο ΓΑΣ Ιάλυσος ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση, έχοντας την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, επιδιώκοντας να δημιουργήσει ευκαιρίες στην περιοχή της Κέρκυρας.
Οι «τοξοβόλοι» δημιούργησαν δύο ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με προσπάθεια του Βουκελάτου, όμως ο Ανδρούτσος ήταν στην σωστή θέση.
Η ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου ανέβασε την απόδοσή της από το 35ο λεπτό και μετά, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ με ωραία κεφαλιά του Μιχάλη Αυγενικού στο 37ο λεπτό, ενώ έχασε ακόμα μία ευκαιρία μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Χατζηδίμπα.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Κέρκυρα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ήταν πιο επιθετική, ωστόσο ο ΓΑΣ Ιάλυσος με σωστή αμυντική τακτική έκλεισε τους χώρους και δεν κινδύνεψε.
Οι «τοξοβόλοι» ανέβασαν την απόδοσή τους μετά το 55ο λεπτό, ισορροπώντας την κατάσταση, χάνοντας καλή ευκαιρία με τον Πατινιώτη στο 57ο λεπτό.
Ο χρόνος κυλούσε υπέρ των γηπεδούχων, με την μοναδική απειλή προς την εστία τους να καταγράφεται στο 81ο λεπτό, όμως ο Ανδρούτσος απέκρουσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βουκελάτου, με το 1-0 να διατηρείται έως και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Στράτου Μαχαίρα , δίνοντας την πρόκριση στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στον ΓΑΣ Ιάλυσος.
3ο λεπτό. Γύρισμα του Ματσάκη, δυνατό σουτ του Αυγενικού έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Βουτσελάς.
11ο λεπτό. Ωραία προσπάθεια του Βουκελάτου από τα αριστερά και σουτ στην «κλειστή» γωνία του Ανδρούτσου, με τον τερματοφύλακα του ΓΑΣ Ιάλυσος να διώχνει σε κόρνερ.
13ο λεπτό. Φάουλ- σέντρα του Νατσιόπουλου, ο Χατζηδίμπας από καλή θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή δεν έκανε καλό πλασέ και η μπάλα έφυγε άουτ.
32ο λεπτό. Νέα ωραία προσπάθεια από τον Βουκελάτο που έκανε το σουτ, με τον Ανδρούτσο να αποκρούει την μπάλα.
37ο λεπτό γκολ. Ο Πατινιώτης συνεργάστηκε από τα αριστερά με τον Χειμωνέττο, με τον τελευταίο να κάνει την σέντρα και ο Αυγενικού ανενόχλητος με δυνατή κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Κέρκυρας, κάνοντας το 1-0.
40ο λεπτό. Φάουλ- σέντρα του Νατσιόπουλου, κεφαλιά του Χατζηδίμπα με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Βουτσελά.
57ο λεπτό. Σέντρα του Μαρτσάκη, κεφαλιά του Πατινιώτη με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να επιστρέφει στον ίδιο ποδοσφαιριστή που έκανε το σουτ από καλή θέση με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
81ο λεπτό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βουκελάτου από καλή θέση, έδιωξε στην δεξιά του γωνία ο Ανδρούτσος.

ΓΑΣ Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Πατινιώτης ( 91ο Ρεκλείτης), Γιώργου, Χατζηδίμπας, Αυγενικού, Νατσιόπουλος ( 78ο Κουγιός), Μαρτσάκης (93ο Οικονόμου), Χειμωνέττος, Φράγκος.
Κέρκυρα: Βουτσελάς, Γενιτσαρίδης, Αγιώτης, Πιαστόπουλος, Μπίτι ( 66ο Νικολούδης), Βλάχος, Τσιμπούκας, Βουκελάτος, Λεπενιώτης (46ο Βασιλούδης), Παυλής, Γεωργακόπουλος ( 83ο Ζερβόπουλος).