Φιλική νίκη στο Ψυχικό

Σαφώς καλύτερος και βελτιωμένος σε σχέση με το παιχνίδι κυπέλλου κόντρα στο Φάρο Κερατσινίου εμφανίστηκε ο Κολοσσός, ο οποίος κέρδισε στην Αθήνα την Α.Ε. Ψυχικού με 77-53. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν αρκετά καλή, είχε λιγότερα κενά διαστήματα και πήρε εύκολα τη φιλική νίκη, στο τελευταίο παιχνίδι πριν από την πρεμιέρα της Basket League με τον Ολυμπιακό. Το σημαντικό για τον Έλληνα τεχνικό είναι ότι έπαιξαν όλοι οι αθλητές του, μοιράστηκε ο χρόνος και παράλληλα ο Άρης Λυκογιάννης δοκίμασε διάφορα σχήματα, προκειμένου να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για το πρώτο τζάμπολ στην Α1. Το πρώτο δεκάλεπτο χθες στο Ψυχικό ήταν μοιρασμένο (15-16), με τους γηπεδούχους (εκεί αγωνίζεται και ο Κώος Νίκος Παπανικολάου) να είναι αρκετά… ενοχλητικοί και να κοιτάζουν στα μάτια τον Κολοσσό. Στη συνέχεια όμως οι «θαλασσί» βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους (η Α.Ε. Ψυχικού σημείωσε μόλις οκτώ πόντους στο β’ δεκάλεπτο), με αποτέλεσμα να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα και έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα, προηγήθηκαν με +12 στο ημίχρονο (23-35).
Στην «επανάληψη» η ομάδα του Νίκου Ρεμεντέλα ισορρόπησε το παιχνίδι (επιμέρους σκορ 16-18), αλλά ο Κολοσσός άφησε τα καλύτερα για το φινάλε. Οι «θαλασσί» έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, έπαιξαν καλό μπάσκετ και η Α.Ε. Ψυχικού σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του αγώνα. Έτσι η ψαλίδα μεγάλωσε και οι Ροδίτες έφυγαν με τη νίκη (77-53) κόντρα σε μία από τις καλές ομάδες της Α2 Κατηγορίας. Μπορεί το τελικό σκορ να μην λέει και πολλά στον Άρη Λυκογιάννη, ωστόσο ήταν σημαντικό το γεγονός ότι η ομάδα έδειξε βελτιωμένη σε όλους τους τομείς, είχε περισσότερα καλά διαστήματα και συνοχή μέσα στο παρκέ, κάτι φυσιολογικό αν αναλογιστεί κανείς ότι πρόκειται για μία νέα ομάδα. Ο Άρης Λυκογιάννης χρησιμοποίησε τους: Τρέβορ Ρέλεφορντ, Γιαννούλη Λαρεντζάκη, Κέλβιν Λιούις, Γιάννη Γεωργαλλή, Σωτήρη Μπιλλή, Κώστα Οικονομόπουλο, Ρουπ Αχόνεν, Ουίλ Ντέιβις, Σωτήρη Μανωλόπουλο, Τομ Λίντεν, Γκάρι Μακ Γκι και Αλέξανδρο Αγγελάκο. Η αποστολή των «θαλασσί» επέστρεψε στη Ρόδο χθες το βράδυ και από σήμερα η προετοιμασία θα συνεχιστεί κανονικά στο «Βενετόκλειο» εν όψει του αγώνα της Κυριακής (12:30) κόντρα στον Ολυμπιακό.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-16, 23-35(ημ.), 39-53, 53-77