Τέταρτος ο Διακονικόλας, τελικό η Πεστλίκη!

Την τέταρτη θέση στον τελικό του άλματος εις μήκος των Island Games που διεξάγονται στο Τζέρσεϊ, κατέκτησε ο Σάββας Διακονικόλας. Ο αθλητής του Διαγόρα, με άλμα στα 6,96 μέτρα, πολύ κοντά στην καλύτερη προσωπική του επίδοση που είναι τα 7 μέτρα, κατετάγη τελικά τέταρτος, μένοντας μόλις δύο εκατοστά πίσω από την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, μετά από μεγάλη «μάχη» που έδωσε με τους αντιπάλους του.

Την πρώτη θέση στο μήκος κατέκτησε ο Ντάνιελ Όρεβικ από το Γκότλαντ με 7,13 μέτρα, δεύτερος ήταν ο Τζέιμς Γκρούκοκ από το Isle of Wight και τρίτος ο Ρος Τζεφς από το Τζέρσεϊ.

Εξάλλου, μετά από μία καταπληκτική κούρσα, η 15χρονη Ραφαέλα Πεστλίκη του Ροδίων Άθλησις, κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 200 μέτρων Πεταλούδα, αποδεικνύοντας για ακόμη μία φορά ότι πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα της ελληνικής κολύμβησης. Η «μικρή» ροδίτισσα κολυμβήτρια «έπιασε» χρόνο 2:27.15 στον προκριματικό που ήταν η 6η καλύτερη επίδοση μεταξύ των αθλητριών που συμμετείχαν και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό, όπου θα έχει την ευκαιρία να δείξει και πάλι την αξία της.

Προχθές, ο Σάββας Κηπουρός έχασε τη δυνατότητα να διεκδικήσει ακόμα ένα μετάλλιο στα island games. Ο ροδίτης τοξοβόλος που συμμετείχε και στην κατηγορία της Ολυμπιακής απόστασης των 70 μέτρων, έχασε στη φάση των «8» και έτσι έμεινε εκτός συνέχειας. Ο Κηπουρός ηττήθηκε στα νοκ άουτ από τον Borja Goñalons Meca της Μινόρκα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο συγκεκριμένος αθλητής ήταν αυτός που είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στο προηγούμενο αγώνισμα που συμμετείχε αφήνοντας τον Κηπουρό στην 2η θέση.