Πρωτιά και στη Σύρο για τη Ρεμπούλη

Μια λαοθάλασσα δρομέων «πλημμύρισε» το Σάββατο την καρδιά της Ερμούπολης, καθώς διεξήχθη με απόλυτη επιτυχία το κορυφαίο δρομικό γεγονός των Κυκλάδων και μία από τις μεγαλύτερες -αντίστοιχου είδους- αθλητικές διοργανώσεις της ελληνικής περιφέρειας, που δεν ήταν άλλο από το Syros Run 2018.

Το φετινό Syros Run πλησίασε τις 1700 συμμετοχές, καθώς ο αγώνας αποτελεί πόλο έλξης μεγάλου αριθμού επισκεπτών.

Η διοργάνωση είχε το χαρακτήρα μιας γιορτής του αθλητισμού. Από νωρίς το απόγευμα συνέρρεαν στους κεντρικούς δρόμους της πόλης και στην Πλατεία Μιαούλη δεκάδες δρομείς, ενώ την παράσταση έκλεψε η νέα μασκότ του Syros Run, η χελώνα του δρομέα Ερμή.

Στα αξιοσημείωτα της διοργάνωσης ήταν η συμμετοχή σπουδαίων ονομάτων Ελλήνων μαραθωνοδρόμων, όπως ο Χριστόφορος Μερούσης, η «δική» μας Ράνια Ρεμπούλη του ΑΓΕΣ Κάμειρος και ο Γιώργος Μενής, οι οποίοι τίμησαν με την παρουσία τους το Syros Run. Αξίζει να αναφερθεί και ο μεγάλος αριθμός ομάδων που έλαβαν μέρος, ενώ πιθανότατα από την επόμενη χρόνια, το Syros Run να ενταχθεί στο επίσημο εθνικό καλεντάρι βαθμολογούμενων αγώνων, προσελκύοντας δεκάδες επαγγελματίες δρομείς.

Στο αγωνιστικό μέρος, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες ανδρών και γυναικών (ανεξαρτήτου ηλικίας) στα 2,5 χλμ, 5 χλμ και 10 χλμ, όπου ο ανταγωνισμός ήταν έντονος.

Αξίζει να σημειωθεί πως για ακόμα μια φορά, η Σύρος αγκάλιασε το όραμα Ελπίδας και δεκάδες συνάνθρωποι μας, έγιναν εθελοντές δότες

Τις εντυπώσεις κέρδισαν πρωτίστως οι μικροί δρομείς, παιδιά κάθε ηλικίας που ένιωσαν τη χαρά της συμμετοχής και του τερματισμού σε αποστάσεις μέχρι 600 μέτρα και αναδείχθηκαν όλα νικητές!

Δεκάδες ήταν οι παιδικοί αθλητικοί σύλλογοι που έλαβαν μέρος και η πλατεία Μιαούλη μετά τον τερματισμό και του τελευταίου γέμισε μπαλόνια και χαμόγελα!

Στον αγώνα των 10 χλμ στους άνδρες νικητής αναδείχθηκε ο Γιάννης Παπαδόπουλος με 33:57, δεύτερος τερμάτισε ο Γιώργος Τσιγερίδης με 36:49 και τρίτος ο Αναστάσιος Μητρόπαπας με 39:47.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στις γυναίκες ανέβηκε η Πανελληνιονίκης του Μαραθωνίου δρόμου, η εκπληκτική Ράνια Ρεμπούλη που έκοψε κορδέλα με χρόνο 36:55!

Δεύτερη τερμάτισε η Tatiana Ibanofskagia με 43:58 και τρίτη η Μαρία Ελουίζα Σταβάρα Μητσιά απο την Marathon Team Greece by M. Polyzou με 48:15!

Η δρομική ομάδα της Μαρίας Πολύζου τιμήθηκε για τη μαζική συμμετοχή της στον αγώνα ενώ η κορυφαία Ελληνίδα μαραθωνοδρόμος μετά τη δική της συμμετοχή στα 10χλμ έδωσε συγχαρητήρια στους διοργανωτές οι οποίοι σχεδιάζουν για του χρόνου να συμπεριλάβουν στο Syros Run και απόσταση ημιμαραθωνίου!

Με την παρουσία του τίμησε τον αγώνα ο πρώην δήμαρχος Μαραθώνα και πρέσβης της φλόγας του Μαραθωνίου Δρόμου Σπύρος Ζαγάρης ο οποίος βραβεύτηκε για την προσφορά του στον μαραθωνιο!

Στα 2,5 χλμ τερμάτισε στην πρώτη θέση ο «πύραυλος» του μαραθωνίου δρόμου απο τη Χίο, ο πρωταθλητής Χριστόφορος Μερούσης με χρόνο 07:52!

Στη 2η θέση τερμάτισε ο Αλέξης Μενδρινός με 08:54 και στην 3η ο Λουκάς Τσαπρούνης με 09:01.

Στις γυναίκες, στην ίδια απόσταση ανέβηκαν στο βάθρο η Ειρήνη Στρατή με 10:48, η Ελισάβετ Πολυκανδριώτη με 11:32 και η Κατερίνα Σιδηρά με 12:30.

Στον αγώνα των 5 χλμ κέρδισε ο Γιώργος Αθανασόπουλος με 17:32 με 2ο και 3ο τους Μάρκο Βαρθαλίτη με 19:24 και Γιάννη Σαντοριναίο με 19:48.

Στις γυναίκες η τριάδα των νικητριών αποτελείτο απο την Besela Rogkaska (21:16), την Αναστασία Σαρτζετάκη (22:53) και την Βασιλική Γαρυφαλλη (23:14).

Συνέχεια στην Αρκαδία για τη Ράνια

Το Skiritida Run 2018 που θα γίνει το Σάββατο 2 Ιουνίου, σπάει κάθε ρεκόρ συμμετοχής και την ίδια ώρα ορισμένες από τις παρουσίες δρομέων είναι ιδιαίτερα τιμητικές για τη διοργάνωση!

Πιο συγκεκριμένα, το Σάββατο 2 Ιουνίου στις αφετηρίες του Skiritida Run θα βρίσκονται κορυφαία ονόματα και πρωταθλητές. Η Πρωταθλήτρια Ελλάδας στον Μαραθώνιο Δρόμο Ράνια Ρεμπούλη, ο Πρωταθλητής Ελλάδας στα 10.000 μέτρα Χρήστος Καλλίας, η Πρωταθλήτρια Ελλάδας στα 1.500 μέτρα Αναστασία Μαρινάκου, η Πρωταθλήτρια Ελλάδας στα 3.000 μέτρα στιπλ Αθηνά Κοΐνη και η Πρωταθλήτρια Ελλάδας στα 3.000 μέτρα στιπλ Νέων Ζωή Ανδρικοπούλου θα τιμήσουν με την παρουσία τους το Skiritida Run και θα ζήσουν την εμπειρία της μοναδικής διαδρομής του Skiritida Run!

(πηγή φωτογραφίας: sportcyclades24.gr)