Τοπικό βόλεϊ: Ο τίτλος του Γυναικείου πρωταθλήματος Δωδεκανήσου στο Ροδίων Άθλησις

Πανάξια πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου αναδείχθηκε η γυναικεία ομάδα του Ροδίων Άθλησις, η οποία κέρδισε στο τάι-μπρέικ (3-2) τον ΠΑΟΚ Ρόδου και με συνολικό σκορ 3-0 στις νίκες, κατέκτησε με το σπαθί της τον τίτλο.
Η ομάδα του Νίκου Μακρή ήταν καλύτερη και πιο σταθερή από το ξεκίνημα της χρονιάς και γνωρίζοντας μία μόλις ήττα (από την Τελχινίδα) ανέβηκε στην κορυφή και πανηγύρισε στο «Ροδίων Παιδεία» τη μεγάλη επιτυχία της. Μάλιστα αμέσως μετά τη λήξη του τελικού, ακολούθησαν οι απονομές από την ΤΕ ΕΟΠΕ με το Ροδίων Άθλησις να βάζει πρόωρο τέλος στη σειρά των τελικών.
Το παιχνίδι που διεξήχθη το βράδυ της Παρασκευής πάντως «έσπασε καρδιές», κάτι που δεν φαινόταν στα δύο πρώτα σετ. Το Ροδίων Άθλησις μπορεί να δυσκολεύτηκε και στα δύο πρώτα σετ, αλλά τα πήρε (25-21 και 25-20) και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ Ρόδου όμως αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει και πήρε το 3ο σετ με 22-25, μειώνοντας σε 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Για την ομάδα του Μηνά Βρεττού, τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα στη συνέχεια, αφού πήρε εύκολα το 4ο σετ (15-25) και ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ, οπότε ο τελικός οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ. Εκεί το Ροδίων Άθλησις θυμήθηκε τον καλό του εαυτό, περιόρισε τα λάθη του και κέρδισε εύκολα με 15-7, πανηγυρίζοντας τον τίτλο στο «σπίτι» του.
Τα σετ: 25-21 (17’), 25-20(32’), 22-25 (27’), 15-25(22’), 15-7 (15’)
Διαιτητές: Χατζησταυρίδης- Καλημεράκης/ Παπαβασιλείου
Ροδίων Άθλησις (Νίκος Μακρής): Κρόκου Κ., Μαύρου, Γενημανώλη, Μαλούκου, Νουρεδίν, Τζανουδάκη, Αμορανίτη Ε., Κιόρρι, Πάχη, Φραντζή, Ευθυμίου, Φιλίππου, Αντωνίου, Αμορανίτη Ν.
ΠΑΟΚ Ρόδου (Μηνάς Βρεττός): Δέμελου, Φραντζέσκου, Σκορδά, Κυπριώτη, Μαυρίδου, Γεράκη, Λορένζου, Βλάσση, Γιανέλλη, Βρατσάλη, Αμερικάνου.