Απέδρασε με το «διπλό» από τη Νίσυρο

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης, στις αποσκευές της επιστρέφει από τη Νίσυρο, η Α.Ε. Κατταβιάς, έπειτα από την επικράτησή της με σκορ 2-1, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας, στον 1ο όμιλο.
Οι «κιτρινόμαυροι» παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη, διατηρώντας τις ελάχιστες πιθανότητες που έχουν για την κατάκτηση του τίτλου.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον γηπεδούχο Πολυβώτη να μπαίνει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να παίρνει τον έλεγχο στο χώρο της μεσαίας γραμμής.
Οι Νισύριοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη ουσιαστικά επιθετική τους ενέργεια. Ήταν το 7ο λεπτό, όταν έγινε η σέντρα μέσα στην περιοχή της Α.Ε. Κατταβιάς, με τον τερματοφύλακα Χατζηπέτρο να κάνει άστοχη έξοδο και τον Φωτείνη να «πιάνει» το ανάποδο ψαλίδι στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Οι γηπεδούχοι, συνέχισαν την πίεσή τους, δημιουργώντας ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο .
Στο δεύτερο μέρος, οι ποδοσφαιριστές της Α.Ε. Κατταβιάς ανέβασαν την απόδοσή τους και ήταν αυτοί που πήραν τον έλεγχο.
Πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, κάτι που το κατάφεραν στο 65ο λεπτό, με τον Νίκα από το σημείο του πέναλτι, παράβαση που υπέδειξε ο διαιτητής, Κώστας Καραγιάννης όταν η μπάλα «βρήκε» σε χέρι ποδοσφαιριστή του Πολυβώτη μέσα στην περιοχή.
Από εκείνο το χρονικό σημείο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και όλα έδειχναν ότι θα ολοκληρωθεί στην ισοπαλία.
Ωστόσο, ο Κουλιμπαλί είχε άλλη γνώμη και στο 82ο λεπτό έγινε αποδέκτης της πάσας του Κουμπιάδη και από θέση τετ α τετ πλάσαρε εύστοχα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για τους «κιτρινόμαυρους».
Το παιχνίδια διαιτήτευσε ο Κώστας Καραγιάννης, με βοηθούς τους Καλκαβούρα και Φασουλάρη.
Πολυβώτης: Χαρτοφύλλης Η., Σακελλαρίου, Κάκιας, Καρακώστας, Κουκουβίνος, Σβύνος, Σφακιανός, Φωτείνης, Χατζηνικολάου Β. του Κ., Χατζηνικολάου Β. του Δ. ( 62ο Σταυριανός), Χαρτοφύλλης Π.
Α.Ε. Κατταβιάς: Χατζηπέτρος, Μπουμπουλάκης, Παντελίδης, Τόσκα ( 60ο Μερκούρης), Γκλάβας ( 90ο Κρητικός), Κουμπιάδης, Κιάρη, Σαχίνης, Ροδίτης ( 77ο Κυριακίδης), Κουλιμπαλί, Νίκας.