Ο Μόσχου έκανε την διαφορά

Την όγδοη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας, πέτυχε ο Α.Σ. Τήλος επικρατώντας με σκορ 2-0 του Πολύστρατου στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο.
Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη ημέρα, γι’ ακόμα μία φορά, τον Μερκούρη Μόσχου που ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων, οδηγώντας την ομάδα του στην νίκη.
Ο Α.Σ. Τήλος με την συγκεκριμένη επιτυχία ανέβηκε στην 5η θέση του πίνακα, φτάνοντας τους 24 βαθμούς όσους και ο Πολύστρατος.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Πολύστρατου.
Δημιούργησαν ευκαιρίες για να σκοράρουν , κάτι που όμως δεν το κατάφεραν και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.
Στο δεύτερο μέρος οι ποδοσφαιριστές του Α.Σ. Τήλος ήταν πιο ουσιαστικοί και με πρωταγωνιστή τον Μερκούρη Μόσχου, σκόραραν δύο φορές.
Αρχικά στο 65ο λεπτό ο έμπειρος επιθετικός, ευνοήθηκε από τις κόντρες μέσα στην περιοχή του Πολύστρατου και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.
Στο 78ο λεπτό ο Ρούκο έκανε την σέντρα και ο Μόσχου με κεφαλιά από πλάγια θέση έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ .
Αξίζει να αναφέρουμε ότι στο 65ο λεπτό η δεύτερη βοηθός Χριστίνα Βούλγαρη ένιωσε αδιαθεσία και αντικαταστάθηκε από τον παρατηρητή διαιτησίας, Αντώνη Ορφανό.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Χρήστος Κασιώτης, με βοηθούς τους Μπερδεμπέ και Βούλγαρη.
Α.Σ. Τήλος: Κωστής, Ρούκο, Ορφανός, Σακκελάρης Κυριάκος, Κωστίδης, Χριστοφής, Νικολής, Οίκουτας, Μόσχου (89ο Αλιφέρης), Σακελλάρης Κώστας ( 84ο Χαλιός), Οικονόμου.
Πολύστρατος: Δημητρίου, Κοιλιάς ( 69ο Μουστακέλης), Παπακώστας, Χατζηκαλημέρη ( 82ο Κρητικός), Πόλος, Πατούνας, Χωρίτης, Μπακαρής, Χαριλάου, Χατζημιχαήλ, Πανούσης.