Πρωταγωνίστριες της χρονιάς Κυριακοπούλου και Ρεμπούλη

Στεφανίδη vs Κυριακοπούλου! H άτυπη κόντρα στο επί κοντώ, που «ξύπνησε» το ενδιαφέρον των φίλων του στίβου το 2015. Η Στεφανίδη αναδείχθηκε «ασημένια» στην Ευρώπη, με την Κυριακοπούλου να απαντά με το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Πεκίνου.

Στις 19/02 η Κυριακοπούλου του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 ξεπερνά στο μίτινγκ της Στοκχόλμης τα 4,76μ., με την Στεφανίδη να απαντά από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού και πιο συγκεκριμένα στο μίτινγκ Φλάγκσταφ της Αριζόνα, με 4,77μ. Ωστόσο, η αθλήτρια της Φιλοθέης, κοιμήθηκε ως κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ και ξύπνησε χωρίς αυτό, αφού η Κυριακοπούλου στις 21/02, στο πλαίσιο του μίτινγκ του Μπέρμιγχαμ έβαλε τον πήχη στα 4,80 μ. και τον υπερκέρασε.

Η Κατερίνα Στεφανίδη δεν το έβαλε κάτω και λίγες μέρες αργότερα στις 8 Μαρτίου στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου της Πράγας, και ούσα ταλαιπωρημένη από το υπερατλαντικό ταξίδι ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, με την αθλήτρια του Μανώλη Καραγιάννη να μένει εκτός τελικού.

Κυριακοπούλου και Στεφανίδη αναμετρήθηκαν και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με την δεύτερη να κατακτά τον τίτλο με 4,65μ. και την Κυριακοπούλου τη δεύτερη θέση με 4,60μ.

Πάντως, όπως αποδείχθηκε η αθλήτρια του ροδίτικου συλλόγου δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, αφού στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Πεκίνου ξεπερνώντας τα 4,80 μ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Νωρίτερα, στις 4 Ιουλίου είχε καταρρίψει για τρίτη φορά φέτος το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ με 4,83μ. Η χρονιά έκλεισε για την Ελληνίδα αθλήτρια με το διαμάντι, που της απονεμήθηκε στον τελικό των Diamond League, όπου αναδείχθηκε πρώτη στη βαθμολογία.

Στο Ρίο η Ράνια!

Στην αρχή ήταν τα κορίτσια, η Σοφία Ρήγα και η Ράνια Ρεμπούλη που κατάφεραν να πιάσουν το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, μετά από μία καλά σχεδιασμένη και συνετή κούρσα στον μαραθώνιο του Βερολίνου. Στη συνέχεια, ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης που με την αλλαγή των ορίων της Ολυμπιακής Επιτροπής, κατάφερε να πάρει κι αυτός το πολυπόθητο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, αφού το 2:19:00 που είχε πετύχει στο Αμβούργο – πλέον – του το επιτρέπει. Έτσι, τρεις Έλληνες δρομείς θα δώσουν το παρών στο μεγάλο ραντεβού εκπροσωπώντας τη χώρα μας στο αγώνισμα, ενώ υπάρχει η ελπίδα στους μαραθωνίους της άνοιξης να το καταφέρουν κι άλλοι.

Η αθλήτρια του ΓΣ Νέων Λέρου Ράνια Ρεμπούλη, επικράτησε και στον 2ο Διεθνή Μαραθώνιο της Ρόδου που διεξήχθη τον περασμένο Απρίλιο, χάνοντας για μόλις ένα λεπτό το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, κάτι που κατάφερε στον Μαραθώνιο του Βερολίνου, ενώ λίγες ημέρες αργότερα κατέκτησε και τον τίτλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου που έγινε παράλληλα με τον «αυθεντικό» αγώνα της Αθήνας.