Ενώ η Κατερίνα Στεφανίδη προσπαθούσε για πανελλήνιο ρεκόρ στο επί κοντώ, ο Μίλτος Τεντόγλου έκλεψε την παράσταση κατά τη Β’ ημέρα και συνολικά στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στην Πάτρα.

Ο Τεντόγλου ξεκίνησε με ένα ημιτελές άλμα και ένα άκυρο, παρ’ όλα αυτά στο τρίτο του άλμα έφτασε στα 7,81μ. ενώ ακόμα ήταν δεύτερος αφού ο Καψής είχε κάνει 7,83μ. Στο επόμενο άλμα ανέβηκε 1ος με 7,91μ. και στο 5ο του απογειώθηκε.

Έφτασε στα 8,30μ. (+1,8μ/») για να βελτιώσει κατά 11εκ. το δικό του ρεκόρ εφήβων που είχε κάνει πέρυσι στην Καλαμάτα, ενώ για το 2017 είναι ως τώρα ο κορυφαίος έφηβος στον κόσμο, απέχοντας μόλις 5εκ. από το παγκόσμιο ρεκόρ του Morgunov, ενώ είναι και 4ος άνδρας και 1ος Ευρωπαίος!

Ακόμη, έφτασε στην 3η θέση διαχρονικά τον Φιλίνδρα, με τα 8,66μ. του Τσάτουμα και τα 8,36μ. του Κουκοδήμου να είναι στην κορυφή.

Από πλευράς δωδεκανησιακών συμμετοχών, τα μετάλλια ήρθαν από τις γυναίκες. Συγκεκριμένα, η Ράνια Ρεμπούλη επιβεβαίωσε την κυριαρχία της στις μεγάλες αποστάσεις επικρατώντας στα 5.000 μέτρα, ενώ η Μαρία Πιννή κατετάγη δεύτερη και πήρε το αργυρό μετάλλιο στα 100 μέτρα με εμπόδια. Καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν και οι υπόλοιποι αθλητές από τα Δωδεκάνησα, με συμμετοχές στους τελικούς των αγωνισμάτων τους.

Αναλυτικά η παρουσία των Δωδεκανήσιων στους τελικούς του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος:

200μ. ΑΝΔΡΩΝ

1.ΤΣΑΚΩΝΑΣ ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ-ΣΤΕΦ. ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 20.26
2. ΤΡΙΒΥΖΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 20.90
3. ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΣ ΠΡΩΤ/ΤΩΝ ΚΟΜΟΤΗΝ 21.48
4. ΜΟΥΡΑΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 21.53
5. ΔΑΡΔΑΝΕΛΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ 21.62
6. ΔΙΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ο.Φ.Η. 21.70
7. ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΑΟ ΜΕΓΑΡΩΝ 21.74
8. ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 21.75
9. ΣΤΕΦΑΝ ΦΛΟΡΙΑΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 21.98
10. ΚΑΡΟΥΣΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ-ΑΘΑΝ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 22.02
11. ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤ 22.06
12. ΣΕΙΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΑΟ ΡΟΔΟΥ Ε.Μ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ 22.13

4χ400μ. ΑΝΔΡΩΝ

1. ΓΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 3:16.82
2. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 3:17.89
3. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 3:18.57
4. ΓΕΑ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 3:20.00
5. ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 3:21.58
6. ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 3:22.55 )
7. ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 3:24.61
8. ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 3:26.26
9. ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ 3:27.53
10. ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 3:28.00
11. ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 3:28.51
12. ΑΟ ΡΟΔΟΥ Ε.Μ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ 3:31.76
ΠΙΝΝΗΣ Ν.(1998) – ΡΟΥΣΟΥΛΗΣ Ν.(1994) ΖΗΚΑΣ Δ.(1997) – ΣΕΙΤΗΣ Μ.(1987)

13. ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ 3:33.02
14. Α.Ε.Κ 3:43.59

200μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1. ΚΕΡΑΜΙΔΑ ΓΡΗΓΟΡΙΑ-ΕΜΜΑΝΟ ΑΟ ΒΑΡΗΣ ΔΡΟΜΕΑΣ 23.16
2. ΠΟΛΙΤΗ ΚΟΡΙΝΑ ΓΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ 24.19
3. ΚΑΡΚΑΛΑΤΟΥ ΕΛΠΙΔΑ-ΙΩΑΝΝΑ ΣΔΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ 24.27
4. ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 24.56
5. ΣΑΜΑΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΙΟΛΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΓΕ 24.86
6. ΜΠΕΚΟΥ-ΦΕΡΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ ΒΕΡΓΙΝΑ 24.87
7. ΠΕΤΡΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ 25.00
8.ΑΜΑΝΑΤΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ 25.13
9. ΜΠΕΡΝ ΑΛΑΝΑ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 25.15
10. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ ΑΟ ΚΑΛΛΙΣΤΟΣ 25.33
11. ΓΕΩΡΓΑΛΑ ΕΙΡΗΝΗ ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟ 25.36
12. ΚΟΥΛΛΙΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 25.46

5000μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1. ΡΕΜΠΟΥΛΗ ΟΥΡΑΝΙΑ ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 16:54.28
2. ΜΙΧΑΛΑ ΕΙΡΗΝΗ-ΡΙΑ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ 17:29.03
3. ΚΟΤΣΑΧΕΙΛΗ ΙΣΑΒΕΛΛΑ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 17:39.08
4. ΤΣΟΥΠΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 17:47.82
5. ΛΕΒΕΝΤΑΚΗ-ΓΙΑΝΝΙΚΑΚΗ ΕΛΕΝΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 17:47.87
6. ΓΑΖΕΑ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ 17:51.72
7. ΡΗΓΑ ΣΟΦΙΑ ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 17:59.10
8. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΙΟΥΛΙΑ-ΕΛΕΝΗ ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 18:00.64

ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1.ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ 4.81
2. ΛΕΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ-ΗΡΩ ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 4.25
3. ΠΟΛΑΚ ΕΛΕΝ-ΚΛΑΟΥΝΤΙΑ ΑΟ ΜΕΓΑΡΩΝ 4.20
4. ΤΡΙΧΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 3.75
5. ΓΚΟΤΖΑΗ ΝΕΡΑΙΝΤΑ ΓΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ 3.60
5. ΜΑΝΙΚΗ ΓΑΒΡΙΕΛΑ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 3.60
5. ΤΕΛΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΓΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ 3.60
8. ΤΕΛΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΓΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ 3.40
8. ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΝΝΑ-ΚΛΕΟΝΙΚΗ 1996 ΑΟ ΡΟΔΟΥ Ε.Μ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ 3.40

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1. ΚΟΡΟΣΙΔΟΥ ΗΛΙΑΝΑ ΑΙΟΛΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΓΕ 64.65
2. ΣΚΑΡΒΕΛΗ ΣΤΑΜΑΤΙΑ ΑΛΕΞΑΝ ΓΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 62.91
3. ΒΑΜΒΟΥΚΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΓΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ Ο ΖΕΥΣ 59.48
4. ΝΑΞΑΚΗ ΝΙΚΗ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 53.96
5. ΑΡΓΥΡΗ ΦΩΤΕΙΝΗ ΓΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ Ο ΖΕΥΣ 49.31
6. ΔΑΣΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 49.11
7. ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΟΥ ΡΑΦΑΗΛΙΑ ΑΙΟΛΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΓΕ 48.20
8. ΤΣΩΚΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 47.86
9. ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ ΖΩΗ ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ 44.97
10. ΚΑΝΑΤΑ ΕΛΕΝΗ 1990 ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 44.38

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ

1. ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 5.60 ΜΠΑΡΑΖ 5.75
2. ΠΑΤΣΟΥΚΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 5.60 ΜΠΑΡΑΖ
3. ΚΑΡΑΛΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 5.60
4. ΧΡΥΣΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 5.20
5. ΧΑΤΖΙΟΥ ΠΕΤΡΟΣ ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗ 5.05
6. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 4.90

100μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1. ΚΕΡΑΜΙΔΑ ΓΡΗΓΟΡΙΑ-ΕΜΜΑΝΟ ΑΟ ΒΑΡΗΣ ΔΡΟΜΕΑΣ 11.39
2. ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ ΜΑΡΙΑ ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟ 11.46
3. ΔΑΛΑΚΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 11.57
4. ΓΑΤΟΥ ΜΑΡΙΑ ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 11.75
5. ΠΟΛΙΤΗ ΚΟΡΙΝΑ ΓΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ 11.95
6. ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗ-ΧΑΤΖΗΡΗΓΑ ΡΑΦΑΗΛΙΑ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 11.97

1500μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1. ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΟΡΑΙΝΗ ΑΝΘΗ ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 4:19.53
2. ΜΑΡΙΝΑΚΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ-ΠΑΝΑΓ ΓΕΑ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 4:20.59
3. ΚΟΤΣΑΧΕΙΛΗ ΙΣΑΒΕΛΛΑ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 4:32.92
4. ΠΕΤΡΟΥΛΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ 4:35.57
5. ΔΟΒΡΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 4:38.83
6. ΚΟΥΤΛΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΑΕ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ ΑΜΕΙΝΙΑ 4:41.25
7. ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 4:42.44
8. ΛΟΥΚΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ ΑΣΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ 4:43.54
9. ΜΑΡΓΑΡΩΝΗ ΠΕΛΑΓΙΑ-ΕΜΜΑΝΟΥ ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 4:48.32
10. ΚΑΚΟΥΡΗ ΝΕΦΕΛΗ ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 4:50.09
11. ΔΑΓΡΕ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 4:55.12
12. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ 4:56.37
13. ΝΙΚΑ ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΑΟ ΠΕΥΚΟΦΥΤΟΥ ΜΑΝΙΑΚ 4:57.95
14. ΜΠΑΛΛΑ ΝΤΕΝΙΣΑ ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 4:57.96
15. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 5:00.34
16. ΜΑΡΓΑΡΗ ΜΑΡΙΑ ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 5:06.65

100μ. ΕΜΠΟΔΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1. ΠΕΣΙΡΙΔΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 13.23
2. ΠΙΝΝΗ ΜΑΡΙΑ ΑΟ ΡΟΔΟΥ Ε.Μ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ 14.01
3. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΑΝΑΙΣ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 14.14
4. ΣΑΝΤΑ ΚΛΕΑΝΘΗ ΓΣ ΑΣΤΕΡΑΣ’90 ΑΙΓΑΛΕ 14.39
5. ΣΑΒΒΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 14.81
6. ΦΡΑΤΖΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 14.96
7. ΜΕΝΕΞΗ ΜΑΡΙΑ ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 15.11
χ ΡΑΜΜΟΥ ΤΣΑΜΠΙΚΑ-ΝΕΦΕΛΗ ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1. ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ 59.23
2. ΑΡΑΜΠΑΤΖΗ ΘΕΟΔΩΡΑ ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 53.53
3. ΚΟΚΚΑΛΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΓΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ Ο ΖΕΥΣ 51.94
4. ΜΑΝΙΟΥ ΑΦΡΟΔΙΤΗ Ο.Φ.Η. 51.88
5. ΚΑΣΤΑΝΑ ΟΛΓΑ ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ 48.36
6. ΚΟΤΣΟΒΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΓΣΦΑ ΑΡΓΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΑΣ 47.34
7. ΚΑΡΣΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΩ ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΑΜΟΥ 46.24
8. ΚΑΤΣΟΥΛΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ Ο ΖΕΥΣ 45.03
9. ΓΚΕΛΗ ΕΛΕΝΗ ΓΑΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 45.01
10. ΤΖΙΚΑΝΟΥΛΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ ΑΣ ΤΙΤΑΝ ΣΕΡΒΙΩΝ 40.93
11. ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ 39.55
12. ΤΑΓΑΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 35.47
13. ΓΙΟΡΔΑΜΝΗ ΜΑΡΙΑ-ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 35.38

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ