Με ψηλά το κεφάλι το Ροδίων Άθλησις

Την τρίτη θέση στο φάιναλ-φορ ανόδου κατέκτησε το Ροδίων Άθλησις. Η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα ήταν πολύ καλή στον μικρό τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στο κλειστό της Ριζούπολης και επικράτησε με 3-1 σετ της Παλλήνης. Το Ροδίων Άθλησις κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ, όμως η Παλλήνη μείωσε σε 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Στο τέταρτο σετ, οι Ροδίτες μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, πήρε διαφορά ασφαλείας και την κράτησαν μέχρι το τέλος για το τελικό 25-20.
Τα σετ: 25-20, 27-25, 22-25, 25-20

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Ποτολίδης, Κάλας, Μακρής, Μοσχούς, Παππάς, Προδρομίδης / Αρβανίτης (λ), Μαυράκης, Γεράκης, Κοκολάκης.
Α.Ο. ΠΑΛΛΗΝΗΣ: Μαντόπουλος, Μπιλλήρης, Χριστόπουλος, Παπασιδέρης, Κοντοδήμας, Παυλάκος / Αντωνάκης (λ), Τραντάς (λ), Παρασκευόπουλος, Ντιγκλίδης, Φλώρος, Γρίσπος.

Η Α.Ε.Κ. ΣΤΗ VOLLEY LEAGUE

Μετά από τρία χρόνια απουσίας η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επέστρεψε και πάλι στην Α1. Η εξαιρετική φετινή σεζόν ολοκληρώθηκε ιδανικά για την Ένωση η οποία νίκησε στον μεγάλο τελικό των μπαράζ τον Απόλλωνα με 3-0 σετ, στο κλειστό της Ριζούπολης, και πανηγύρισε την επιστροφή της στην Volleyleague. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν το εισιτήριο για τη Volley League Ανδρών αήττητοι σε όλο το πρωτάθλημα. Μοναδική ήττα της Ένωσης στο Κύπελλο με αντίπαλο τον Ηρακλή. Στον τελικό που πραγματοποιήθηκε στο κατάμεστο κλειστό της Ριζούπολης από φίλους και των δύο ομάδων, η ΑΕΚ μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο γήπεδο, εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία των αθλητών του και πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 17-25, 21-25, 14-25
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Κουμπλής): Σαμαντάς, Δανιάς, Μπαρμπούνης, Φραγκιαδάκης, Σαμπάνης, Κατσακούλας / Βελούδης (λ), Ποντικίδης, Παύλου, Μελιγγιώτης.
ΑΕΚ (Νεόφυτος): Κρέτσης, Λάππας, Μαυραγάνης, Παπαδόπουλος, Αλεξίου, Κανέλλος / Αχιλλεόπουλος (λ), Ανάγνου, Μάρκου, Δραβόπουλος, Κουλοχέρης.

Το «όνειρο» για το Ροδίων Άθλησις είχε «σβήσει» μία ημέρα νωρίτερα, όταν ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον διοργανωτή Απόλλωνα Σμύρνης, στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ-φορ. Οι Ροδίτες δικαιούνται να έχουν φοβερά παράπονα από τη διαιτησία, με τους διαιτητές να χρεώνουν με τρεις κόκκινες κάρτες στο τελευταίο σετ και να εκνευρίζουν τους παίκτες του Νίκου Τρατσέλα, παίζοντας «έδρα» σε καίρια σημεία του αγώνα.

Το 1ο σετ ήταν πραγματικά συγκλονιστικό και κρίθηκε στην τύχη και στις λεπτομέρειες… Ίσως και στο σετ της χρονιάς, ο Απόλλωνας το πήρε με το απίστευτο 39-37(!), αν και η ομάδα μας προηγήθηκε με 18-23! Το γεγονός αυτό απογοήτευσε το Ροδίων Άθλησις, το οποίο έχασε πιο εύκολα το 2ο σετ με 25-18. Η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα όμως συνήλθε στο 3ο σετ και προηγήθηκε με 9-15. Παρά το γεγονός ότι ο Απόλλωνας μείωσε σε 14-15, το Ροδίων Άθλησις ήταν καλύτερο και μετέτρεψε το 18-20 σε 19-24, παίρνοντας το σετ και μειώνοντας σε 2-1.

Στο 4ο σετ, ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 2-0, με το Ροδίων Άθλησις να ισοφαρίζει σε 2-2 και να κάνει το 3-4. Εκεί ανέλαβαν δράση οι διαιτητές, που τα έβλεπαν προς το μέρος των γηπεδούχων. Το γεγονός αυτό εκνεύρισε τους Ροδίτες με τους Αρβανίτη και Μοσχούς να δέχονται κόκκινη κάρτα και τον Απόλλωνα να κάνει το σκορ 15-7. Με τη ψυχολογία να έχει πέσει κατακόρυφα, οι Αθηναίοι ξέφυγαν με 20-10 και παρά την προσπάθεια της ομάδας μας (20-13, 22-16), το νερό είχε μπει στο αυλάκι και ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη- πρόκριση (με 3-1 σετ) για τον αυριανό τελικό. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο φινάλε δόθηκε και τρίτη κόκκινη κάρτα, με τους Αθηναίους να κάνουν το 25-18…

Τα σετ: 37-39, 25-18, 19-25, 25-18
Διαιτητές: Κουτσούλας- Μάλφας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ (Τάσος Κουμπλής): Φραγκιαδάκης, Σαμπάνης, Σαμαντάς, Μπαρμπούνης, Κατσακούλας, Δανιάς /  Βελούδης (λ), Μελιγγιώτης, Ποντικίδης , Κουτσομύτης
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Ποτολίδης, Κάλας, Μακρής,, Μοσχούς, Παππάς, Προδρομίδης / Αρβανίτης (λ) / Μαυράκης, Γεράκης, Κοκολάκης.