Αποκλεισμός στην «ρουλέτα» των πέναλτι

Στην φάση των «16» σταμάτησε η πορεία της Εθνικής Ελλάδας στον Μουντιάλ της Βραζιλίας.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αποκλείστηκε από την Κόστα Ρίκα στη διαδικασία των πέναλτι, καθώς η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης και η παράταση, ολοκληρώθηκαν στο ισόπαλο 1-1.
Η Κόστα Ρίκα, ευτύχησε να προηγηθεί με σουτ του Ρουίς στο 52ο λεπτό.
Στο 66ο λεπτό, οι «γαλανόλευκοι» απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Ντουάρτε αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.
Από εκείνο το σημείο και μετά, η Εθνική Ελλάδας πίεσε για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης και το κατάφερε στην καθυστέρησης, με δράστη τον Παπασταθόπουλο, ο οποίος πήρε την επαναφορά από την απόκρουση του Νάβας στο σουτ του Γκέκα και την έστειλε στα δίχτυα.
Στην παράταση, η Ελλάδα συνέχισε την πίεση της για να φτάσει στο γκολ που θα τις έδειξε την πρόκριση.
Όμως δεν το κατάφερε, με κορυφαία στιγμή την ευκαιρία του Μήτρογλου στο 120ο λεπτό.
Στη διαδικασία των πέναλτι, οι ποδοσφαιριστές της Κόστα Ρίκα, παρουσιάστηκαν ψυχραιμότεροι, ευστοχώντας σε όλες τις εκτελέσεις τους, σε αντίθεση με το πέναλτι του Φάνη Γκέκα το οποίο απόκρουσε ο Νάβας, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του, με συνολικό σκορ 6-4.