Τα πέναλτι του πάνε… και προκρίθηκε

Στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών προκρίθηκε ο ΓΑΣ Ιάλυσος, που επικράτησε στο γήπεδο «Π. Σαλπέας» του Κερατσινίου με σκορ 5-4 στην διαδικασία των πέναλτι, με την κανονική διάρκεια της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται στο ισόπαλο 1-1.
Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου παρά το αριθμητικό μειονέκτημά τους από τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου μετά από την αποβολή του Γιώργου Κοκκίνη, έδειξαν χαρακτήρα και έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον τερματοφύλακα, Τίμο Λουτριώτη πήραν μια παλικαρίσια πρόκριση .
Στα προημιτελικά οι «τοξοβόλοι» θα υποδεχθούν στις 13 Απριλίου τον Ηρόδοτο που προκρίθηκε σε βάρος του Α.Ο. Επισκοπής με σκορ 1-0.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο πρώην γενικός αρχηγός του ΓΑΣ Ιάλυσου, Θανάσης Σύρμας βρέθηκε στο γήπεδο «Π. Σαλπέας» για να παρακολουθήσει το παιχνίδι, ως επίσημος καλεσμένος της ομάδας του Κερατσινίου, την φανέλα της οποίας φόρεσε την αγωνιστική περίοδο 1988-1989.
Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό στα πρώτα του λεπτά, με την ομάδα του Κερατσινίου να πιέζει ψηλά την άμυνα του ΓΑΣ Ιάλυσου.
Ωστόσο, οι «τοξοβόλοι» στην πρώτη ουσιαστικά επίθεσή τους στην αναμέτρηση, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με τέρμα του Μιχάλη Πλύγκου στο 11ο λεπτό, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ έπειτα από ασταθή επέμβαση των γηπεδούχων.
Μετά το τέρμα, οι ποδοσφαιριστές του Κερατσινίου ανέβασαν την απόδοσή τους, πιέζοντας τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου, με την πίεσή τους να καρποφορεί στο 32ο λεπτό, όταν ο Χανιώτης ισοφάρισε σε 1-1.
Με την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο ΓΑΣ Ιάλυσος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γιώργος Κοκκίνης.
Στο δεύτερο ημίχρονο, το Κερατσίνι μπήκε πολύ δυνατά, έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα, πήρε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και προσπάθησε να πιέσει την εστία του Λουτριώτη.
Από την πλευρά τους οι «τοξοβόλοι» κοίταξαν πρώτα την άμυνά τους και μετά αναζητούσαν χώρους για να αντεπιτεθούν.
Οι γηπεδούχοι είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθούν στο σκορ, με τους Τουρνά (70ο λεπτό) και Μπατή (81ο λεπτό),όμως ο Λουτριώτης κράτησε ανέπαφη την εστία του και έτσι η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε στο 1-1, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.
Στην παράταση δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο, εκτός από δύο ευκαιρίες για το Κερατσίνι, με τους Μαργιώλη Γ. στο 92ο λεπτό το πλασέ του οποίου απομάκρυνε ο Λουτριώτης και του Χανιώτη στο 103ο λεπτό, με την κεφαλιά του να φεύγει ελάχιστα άουτ.
Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, όπου ο ΓΑΣ Ιάλυσος έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Τίμο Λουτριώτη, προκρίθηκε με συνολικό σκορ 5-4, καθώς ο έμπειρος γκολκίπερ απέκρουσε δύο εκτελέσεις των γηπεδούχων.
Τα γκολ
11ο Αντεπίθεση για τον ΓΑΣ Ιάλυσο, με τον Μαθιό να περνάει ανάμεσα από δύο αμυντικούς και έξω από την περιοχή να κάνει το σουτ, το οποίο απέκρουσε ασταθώς ο Τσαλκιτζίδης, η μπάλα έφτασε στον Πλύγκο που την έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-0.
32ο Ωραία κάθετη πάσα του Τουρνά στον Χανιώτη, με τον τελευταίο από θέση τετ α τετ να πλασάρει εύστοχα τον Λουτριώτη, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για το Κερατσίνι.