Απόλλωνας Καλυθιών –Α.Ε. Λέρου: 3-1: Ανατροπή και κορυφή!

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας, πέτυχε ο Απόλλωνας Καλυθιών, επικρατώντας με σκορ 3-1 της Α.Ε. Λέρου στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής.
Η ομάδα του Παναγιώτη Ζούνη παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε να ανατρέψει την σε βάρος της κατάσταση και με πρωταγωνιστή τον Μάριο Πλακίδα που σημείωσε δύο τέρματα, πήρε το «τρίποντο» που την ανέβασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (ισοβαθμεί με τον Αστέρα Παστίδας).
Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους Καλυθενούς και με τέρμα του Επαμεινώνδα Κόκκαλη στο 13ο λεπτό έκαναν το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την σε βάρος τους κατάσταση και μέχρι το 64ο λεπτό είχαν κλειδώσει την υπόθεση νίκη.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 50ο λεπτό με αυτογκόλ του Μάριου Φουντή. Στην συνέχεια… πήρε το όπλο του ο Μάριος Πλακίδας και με δύο γκολ στο 60ο και 64ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 υπέρ του Απόλλωνα Καλυθιών.