Κηφισιά- Διαγόρας: 0-0: «Όρθιος» στην Καισαριανή

«Παλικαρίσιο» βαθμό πήρε ο Διαγόρας στο δημοτικό γήπεδο Καισαριανής «Μιχάλης Κρητικόπουλος» κόντρα στην Α.Ε. Κηφισιάς (0-0). Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη στάθηκε εξαιρετικά στο εκτός έδρας ματς της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου (Νότιου) του πρωταθλήματος της Super League 2 και πήρε σχετικά άνετα το βαθμό της ισοπαλίας σ’ ένα δύσκολο ματς και απέναντι σ’ έναν δυνατό αντίπαλο. Ο «γηραιός» πάλεψε φιλότιμα και μάλιστα θα μπορούσε να φύγει νικητής, αν ήταν λίγο πιο τυχερός. Οι «κυανέρυθροι» παρουσίασαν ξανά ένα αξιόμαχο σύνολο και χωρίς «τυμπανοκρούσες» παραμένουν ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, παίρνοντας έναν ακόμη πολύτιμο βαθμό.
Φάσεις και γκολ
14ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντοριβάλ, ο Μπίντσης διώχνει σε κόρνερ.
22ο λεπτό: Σουτ του Γιώργου, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
35ο λεπτό: O Γκότοβος βρήκε τον Οικονομίδη, που έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
45ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία από το… πουθενά για τον Διαγόρα. Ο Σίνγκ έκανε την πάσα-σουτ, η μπάλα έσκασε μακριά και ο Κολοβούρης ίσα που πρόλαβε να την αγγίξει και βρήκε στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού.
54ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Σόουζα έδωσε στον Καλλέργη, ο οποίος από πολύ καλή θέση έστειλε άουτ τη μπάλα.
55ο λεπτό: Σουτ του Πίσπα, μπλόκαρε σταθερά ο Κολοβούρης.
58ο λεπτό: Ο Καλλέργης έκανε το σουτ, δεν ανησύχησε ο Μπίντσης.
60ο λεπτό: Η καλύτερη φάση για τον Διαγόρα. Ο Ζούνης βρέθηκε σε καλή θέση, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
92ο λεπτό: Ο Τσιαντούλας πέρασε από τα αριστερά σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στον Κολοβούρη.
Οι συνθέσεις
Α.Ε. Κηφισιάς (Νίκος Κούστας): Κολοβούρης, Πριόνας, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Γκότοβος, Οικονομίδης, Παυλάκης (80ο Πρίτσας), Καλλέργης (86ο Γιαννιτσάνης), Παπασάββας (46ο Σόουζα), Ντοριβάλ, Τετέι (72ο Κρητικός).
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Σίνγκ, Ρουγκάλας, Γιώργου, Πίσπας (76ο Λαμπίρης), Κουιρουκίδης, Μπαστιάνος (76ο Νογκουέιρα), Μουμίν, Τοπάλ, Ζούνης (83ο Τσιαντούλας), Καρατάσιος.