ΚΟΛΟΣΣΟΣ με το…καλημέρα!

Σε ρυθμούς… προπόνησης ο Κολοσσός κέρδισε τον Πανιώνιο με 89-61 και έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στη νέα του εποχή στη Basket League. Οι Ροδίτες αν και είχαν φυσιολογικά αρκετές μεταπτώσεις στην απόδοση τους, κέρδισαν στο ρελαντί τη χειρότερη ίσως ομάδα του πρωταθλήματος, που παρουσιάστηκε χωρίς τρεις ξένους αθλητές της. Με κορυφαίο τον εντυπωσιακό Ντόνοβαν Τζάκσον, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε ορισμένα εξαιρετικά διαστήματα και κάποια «κενά», κάτι φυσιολογικά για τα δεδομένα της εποχής. Στο πρώτο και ιστορικό παιχνίδι της ομάδας στο «σούπερ» Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέα, ο Κολοσσός έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει μία άνετη νίκη, έχοντας επίσης σε πολύ καλή μέρα τους Παύλος και Κρομά. Αν μάλιστα, ο Πανιώνιος δεν είχε το… «εκκωφαντικό» 11/22 τρίποντα (50%), η διαφορά θα έφτανε σε τεράστια επίπεδα. Αξίζει να σημειωθεί ότι το Παλέ ντε Σπορ δεν γέμισε. Αρχικά το γήπεδο ήταν μισογεμάτο, αλλά στη συνέχει περισσότεροι από 900 φίλαθλοι έδωσαν το «παρών» σε μία πολύ ωραία μπασκετική «γιορτή» για την Κ.Α.Ε. Κολοσσός, στο νέο της «σπίτι».
Για τρία λεπτά ήταν ντέρμπι το παιχνίδι ανάμεσα στον Κολοσσό και τον Πανιώνιο. Τόσο χρειάστηκαν οι «θαλασσί» για να βρουν έναν καλύτερο ρυθμό και να ξεφύγουν στο σκορ, επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό τους στο Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέας. Ο Πανιώνιος (δεν έπαιξαν οι Μακ Γκιλ, Λι και Λιούις) ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 0-4 με τους Λαμπρόπουλο και Βεργίνη, αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός ανέβασε κατακόρυφα στροφές και έκανε σερί 10-0 και το σκορ 10-4 με δύο συνεχόμενα φόλοου καρφώματα από Μπρούσεβιτς και Αγκμπελέσε. Από και πέρα ο Κολοσσός πίεσε σε όλο το γήπεδο και βρήκε λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης του Πανιωνίου, Μάλιστα μετά το 6’ ο Άρης Λυκογιάννης χρησιμοποίησε και τους υπόλοιπους παίκτες του. Με δύο βολές του Τζάκσον το σκορ έγινε 17-9, ενώ το α’ δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 20-9, μετά από τρίποντο του Νικ Παύλος.
Στο β’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός ξεκίνησε ζεστά και με συνεχόμενα τρίποντα από τον Μωραΐτη και τον Παύλος, εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (29-11). Μάλιστα με νέο κάρφωμα του Ντάνιελς το σκορ έγινε 31-11 (13’), με τους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ. Το γεγονός αυτό χαλάρωσε τον Κολοσσό και ο Πανιώνιος έδειξε σημάδια ζωής, μειώνοντας σε 33-19 (16’) και αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να ζητήσει τάιμ-άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του από το «νεκρό» τρίλεπτο. Οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν να πλησιάσουν κι άλλο (36-26) με τον Καμπερίδη, κάνοντας επιμέρους σκορ 5-15 (!) στο Παλέ ντε Σπορ, αλλά ο Κολοσσός είχε άμεσες απαντήσεις… Τζάκσον και Μπρέιζελτον σκόραραν έξω από τα 6.75 και το σκορ έγινε 42-26 (18’) για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 42-27.
Στο β’ ημίχρονο ο Κολοσσός ξεκίνησε αρκετά καλά και με τον κορυφαίο παίκτη του, τον Ντόνοβαν Τζάκσον έκανε το σκορ 47-30. Αμέσως μετά ο Αγκμπελέσε χρεώθηκε με το τρίτο του φάουλ (ο πρώτος παίκτης των Ροδιτών) και αποσύρθηκε στον πάγκο με το Βεργίνη να μειώνει σε 47-33 και τον Πανιώνιο να κάνει το 51-38 στο 25’
Η ομάδα του Γιάννη Λίβανου μίκρυνε κι άλλο τη ψαλίδα (51-39), αλλά με πόντους του Μπράιζελτον ο Κολοσσός έκανε το 56-41 και ο Τουτζιαράκης με 2/2 βολές το 60-44 (28.30’). Με κορυφαίο τον Βεργίνη, ο Πανιώνιος μείωσε σε 60-48 (28’), με τον Κολοσσό όμως να παίζει πολύ καλά στο τελευταίο δίλεπτο και με αιχμή του δόρατος τον Κρομά να κλείνει το γ’ δεκάλεπτο με 70-48.
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τυπική διαδικασία με τους Ροδίτες να κάνουν το σκορ 76-50 στο 32’ και να… σκέφτονται ήδη το παιχνίδι του κυπέλλου με τον Ιωνικό Νικαία. Πάντως έχοντας αρκετές μεταπτώσεις στην απόδοση τους οι «θαλασσί» έδωσαν το δικαίωμα στον Πανιώνιο να μειώσει σε 76-58, αλλά με Μαραγκό και Τζάκσον το σκορ έγινε 80-58 (25’) και όλα…καλά. Το τελικό 89-61 φανερώνει την εικόνα του αγώνα στο Παλέ ντε Σπορ, με τους Ροδίτες να είναι τουλάχιστον μία κλάση… καλύτεροι από τον Πανιώνιο, παίρνοντας και 19 ριμπάουντ περισσότερα (44 έναντι 25).
Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-9, 42-27(ημ.), 70-48, 89-61
Διαιτητές: Μάνος- Διαμαντής- Ανδρικόπουλος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 3, Μπρέιζελτον 8(2), Τζάκσον 21(3), Μαραγκός 4, Πουλιανίτης 6(2), Μπρούσεβιτς 8, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 3(1), Ντάνιελς 4, Κρομά 15(1), Τουτζιαράκης 6, Παύλος 11(3)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λίβανος): Βεργίνης 17(4), Μαραγκίδης, Καμαριανός, Τζουγκαράκης 2, Μάρτιν 14(4), Καμπερίδης 2, Πάσαλιτς 13(3), Ντόρις, Λαμπρόπουλος 13.
*Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αξέχαστου προέδρου της Κ.Α.Ε. Κολοσσός Μιχάλη Κόκκινου
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια της πρεμιέρας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ήφαιστος Λήμνου- Ηρακλής 66-50 και Περιστέρι- Ηρακλής 75-59.