Σαντορίνη- Α.Σ. Ρόδος: 1-0 Ο Κανούλας «έσπασε» το αήττητο!

Με γκολ του έμπειρου επιθετικού Σάκη Κανούλα η Σαντορίνη επικράτησε του Α.Σ. Ρόδος με σκορ 1-0 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League στο Νότιο όμιλο.
Το συγκρότημα του Νίκου Παντέλη υποχρέωσε τα «ελάφια» στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα, αλλά και στην πρώτη ήττα για τους «πράσινους» της πόλης μας από τις 9 Νοεμβρίου του 2019 στο παιχνίδι με τον Αιολικό για την Γ’ Εθνική Κατηγορία.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της Σαντορίνης να έχει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν τον Α.Σ. Ρόδος και έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 5ο λεπτό με τον Παπαζαχαρία να πλασάρει μέσα από την μικρή περιοχή, όμως ο Πίτκας έδιωξε την μπάλα.
Η πίεση της Σαντορίνης συνεχίστηκε και σε διάστημα δύο λεπτών έχασε νέες ευκαιρίες για να προηγηθεί. Στο 21ο λεπτό η κεφαλιά του Κανούλα πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια των «ελαφιών», ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Κουρέλλα στο 23ο λεπτό.
Η πρώτη καλή στιγμή για τον Α.Σ. Ρόδος σημειώθηκε στο 32ο λεπτό, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα να καταλήγει άουτ.
Στη συνέχεια ανέλαβε δράση για την Σαντορίνη ο Γιώργος Μπουντόπουλος, ο οποίος σπατάλησε τρεις καλές ευκαιρίες. Στο 35ο λεπτό το σουτ του έμπειρου μέσου αποκρούστηκε σωτήρια από τον Πίτκα, στο 36ο λεπτό μετά από πάσα του Κουρέλα, το σουτ του Μπουντόπουλου κατέληξε άουτ, ενώ ελάχιστα άουτ πέρασε και το σουτ του στο 42ο λεπτό από το ύψος του πέναλτι, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο 45λεπτο ήταν υποτονικό, με τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, η Σαντορίνη πέτυχε αυτό που έψαχνε από το πρώτο μέρος και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Στο 62ο λεπτό ο Κανούλας με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ερρίκου και κεφαλιά πάσα του Μηνά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 1-0.
Ο Α.Σ. Ρόδος προσπάθησε να απαντήσει και έχασε ευκαιρία για να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 68ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σουλάι έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Τα «ελάφια» ανέβασαν την απόδοσή τους στα τελευταία λεπτά, αλλά η άμυνα της Σαντορίνης ήταν αποτελεσματική, με την ομάδα του Παντέλη να κρατάει το 1-0 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.
Το γκολ
62ο λεπτό. Ο Ερρίκος έκανε την σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Μηνά που έστρωσε με το κεφάλι στον Κανούλα με τον έμπειρο επιθετικό με κοντινή κεφαλιά να την στέλνει στα δίχτυα του Πίτκα, κάνοντας το 1-0 για την Σαντορίνη.
Σαντορίνη (Νίκος Παντέλης): Δερμιτζάκης, Ερρίκος, Κουρέλλας, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Μαλάι (20ο λ.τρ. Μηνάς), Πολύζος (61ο Σκαθαρούδης), Ιβανίδης, Μπουντόπουλος (73ο Μπουντόπουλος), Κανούλας (73ο Γιουκούδης), Ντινιωτάκης (61ο Σιμιτζής).
Α.Σ. Ρόδος (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Ρεβυθόπουλος, Πεχνιβανόπουλος (81ο Μακρής), Καψάλης, Χύσι (46ο Τσίπρας), Μπαξεβάνος (69ο Ριτάκο), Μαρτσάκης, Καραγεώργης (46ο Σουλάι), Αρναρέλλης, Δελαπόρτας, Λίχτι (59ο Νικολόπουλος).