Διαγόρας- Πέλοπας Κιάτου: Με Γιόνδη… έκανε το καθήκον του

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στον 6ο όμιλο του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας σημείωσε ο Διαγόρας, επικρατώντας του Πέλοπα Κιάτου στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας με σκορ 1-0 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής.
Ο Αντώνης Γιόνδης στην επιστροφή του στην βασική ενδεκάδα του «γηραιού» , σημείωσε το γκολ που έκανε την διαφορά στο 49ο λεπτό, οδηγώντας τον Διαγόρα στην νίκη, που τον διατηρεί για τα καλά μέσα στο παιχνίδι της διεκδίκησης του τίτλου.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας στο χώρο της μεσαίας γραμμής, επιδιώκοντας να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία των φιλοξενούμενων.
Ο «γηραιός» απείλησε, με την μεγαλύτερη ευκαιρία του να καταγράφεται στο 45ο λεπτό, όμως η κεφαλιά του Γιόνδη δεν βρήκε στόχο, ενώ ο Πέλοπας Κιάτου είχε δύο καλές στιγμές στο 30ο και 33ο λεπτό με τους Ραχήμ και Πράττο, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διαγόρας μπήκε ακόμα πιο δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του ευκαιρία με δράστη τον Αντώνη Γιόνδη στο 49ο λεπτό.
Ο «γηραιός» συνέχισε την πίεσή του προκειμένου να σημειώσει και δεύτερο τέρμα για να «κλειδώσει» την υπόθεση νίκη, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Ο Πέλοπας απείλησε με ισοφάριση στο 74ο λεπτό, όμως ο Μπαμπανιώτης ήταν στην σωστή θέση και απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μπούκη. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 1-0,με τον Διαγόρα να προσθέσει το πολύτιμο «τρίποντο» στη συλλογή του.
Το γκολ
49ο λεπτό. Ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Κιοσέογλου και Βελέτη, η μπάλα έφτασε στον Γιόνδη, ο οποίος με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Ριζάι, κάνοντας το 1-0 για τον Διαγόρα
Οι συνθέσεις:
Διαγόρας: Mπαμπανιώτης, Ευαγγελιδάκης, Μήτκας, Προβατίδης, Ρούνιτς, Μπακάλης, Βελέτης, Σερτζίνιο (90ο Τσαγκάρης), Βελλίνης (83ο Καρπαθάκης), Κιοσέογλου (65ο Γεωργίου), Γιόνδης (62ο Αγγελούδης).
Πέλοπας Κιάτου: Ριζάι, Τουμπανάκης, Ραχήμ, Κουρούμαλης, Παινέσης, Μανιώτης, Παπουτσής, Παλογιαννίδης (64ο Μιχαλόπουλος), Πράττος, Μπούκης (89ο Σταθακόπουλος), Πετρόπουλος (59ο Θεοδωρόπουλος).