Α.Σ. Ασκληπιός Ρόδου: Εξαιρετική παρουσία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ζίου Ζίτσου

Διεξήχθη μέσα στο σαββατοκύριακο στην Αθήνα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ζίου Ζίτσου, με την συμμετοχή 7 αθλητών και αθλητριών από τον Α.Σ. Ασκληπιός Ρόδου.
Όλα τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο δυνατό εαυτό τους, έχοντας εξαιρετική παρουσία, κατακτώντας συνολικά 5 μετάλλια (τρία χρυσά και δύο χάλκινα), στην πρώτη τους παρουσία σε αγωνιστική διοργάνωση.
Συγκεκριμένα, η Μαρία Πλούσκα κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία NW στα -48 κιλά, στην ηλικιακή κατηγορία -12.
Η Ευαγγελία Κοντέλου κατέκτησε την 1η θέση στις κατηγορίες FS και NW στα -25 κιλά, στην ηλικιακή κατηγορία -12, ενώ ο Λευτέρης Αναστασάκης κατέκτησε την 3η θέση στις κατηγορίες NW και FS στα -48 κιλά, στην ηλικιακή κατηγορία -12.
Τα υπόλοιπα παιδιά που αγωνίστηκαν από τον Α.Σ. Ασκληπιό Ρόδου ήταν ο Στέργος Αμβροσιάδης, ο Γιώργος Γιακουμάρου, η Λάρισα Χατζηιωάννου και ο Μιχάλης Σαπουντζής.
Με αφορμή την επιτυχία των αθλητών και των αθλητριών του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ζίου Ζίτσου ο προπονητής του Α.Σ. Ασκληπιός Ρόδου Γιώργος Μαύρης δήλωσε τα ακόλουθα:
«Μόνο περήφανος μπορώ να νιώθω για τους μαθητές μου που ασχολούνται περίπου 1,5 χρόνο με το άθλημα και χωρίς να έχουν αγωνιστική εμπειρία, κατάφεραν σχεδόν όλοι να κατακτήσουν νίκες.
Φυσικά, νοιώθω περήφανος και για τα μετάλλια που κατέκτησαν, πράγμα σχεδόν απίθανο για 1η συμμετοχή στο πιο δύσκολο event της Ελλάδος.
Μπράβο σε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες. Συνεχίστε τις προπονήσεις σας με τον ίδιο ζήλο, και το μέλλον σας ανήκει.
Συγχαρητήρια Μαρία Πλούσκα, Ευαγγελία Κοντέλου, Λευτέρη Αναστασάκη, Στέργο Αμβροσιάδη, Γιώργο Γιακουμάρου, Λάρισα Χατζηιωάννου και Μιχάλη Σαπουντζή ».