Αναβολή στη… στέψη του Ορφέα

Η απονομή του πρωταθλήματος στον Ορφέα πήρε αναβολή για τουλάχιστον μία αγωνιστική. Καλύτερος ο Α.Σ. Τήλος κέρδισε με 3-1 της ομάδα της πόλης μας στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» η αυλαία της 19ης αγωνιστικής στη Β’ Κατηγορία (1ος όμιλος) και πλέον διεκδικεί τη δεύτερη θέση, που οδηγεί σε αγώνα μπαράζ.

Μάλιστα, οι Τηλιακοί «έπιασαν» τον Άγιο Ισίδωρο στη δεύτερη θέση και εκκρεμεί η απόφαση της πειθαρχικής επιτροπής για το παιχνίδι με τον Ηρακλή Λάρδου. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο παθιασμένοι σήμερα και πήραν δίκαια τη νίκη κόντρα στον πρωτοπόρο Ορφέα. Οι Τηλιακοί άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Μόσχου, ο Ηρακλής Σακελλάρης με προβολή έκανε το 1-0. Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (στο 47’) και σε αντεπίθεση του Α.Σ. Τήλος, ο ίδιος παίκτης με δυνατό σουτ από πλάγια μέσα στην περιοχή έκανε το 2-0. Στο 70’ ο Ορφέας μπήκε ξανά στο ματς, με το αυτογκόλ του Οίκουτα (2-1) και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση χωρίς επιτυχία.

Ο Α.Σ. Τήλος πέτυχε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις. Ο Μόσχου με ωραίο ατομική ενέργεια σούταρε, ο Μπιλιάς απέκρουσε, αλλά ο Βογιατζής πήρε το «ριμπάουντ» και από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τον Α.Σ. Τήλος.

Α.Σ. ΤΗΛΟΣ (Μερκούρης Μόσχου): Χατζηνικολάου, Χατζηφούντας, Φυλακούρης (81’ Χαχάνης), Σακελλάρης Κυρ., Οίκουτας, Χριστοφής, Φλέγκας (85’ Βογιατζής), Σακελλάρης Ηρ., Μόσχου (92’ Δανιήλ), Αγκόλι, Οικονόμου
ΟΡΦΕΑΣ (Γρηγόρης Σαρρής): Μπιλιάς, Καρπάτσης, Τσακίρης, Αντωνιάδης, Καμπούρης, Ντουρμισάι, Στεργιόπουλος, Κώστας, Λόσε, Αυγουστάκης, Κόττορος (46’ Νίλο)

*Πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην προέδρου του Παντηλιακού Αχιλλέα Χατζημιχάλη, που ”έφυγε” προχθές από τη ζωή.

*Με ανακοίνωση που εξέδωσε, ο Ορφέας ευχαριστεί τον ΑΣ Τήλος για την φιλοξενία, την οποία και θα ανταποδώσει στο επόμενο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων. Επίσης συγχαίρει τους διαιτητές του αγώνα κ. Σπάρταλη, Μπέκα και Ροδίτη για την παρουσία τους στο ματς.