Ο Κολοσσός στάθηκε στο ύψος του…

Μπορεί να έπαιξε με τη «φωτιά» αλλά στο τέλος δεν… κάηκε! Ο Κολοσσός όταν έπρεπε στάθηκε στο ύψος του και κέρδισε με 64-54 τον Γ.Σ. Κύμης, πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και την τέταρτη συνολικά στο πρωτάθλημα. Οι Ροδίτες δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, ωστόσο είχαν τον τρόπο στο φινάλε να πάρουν την πολύτιμη νίκη απέναντι σε μία ομάδα με ιδιαίτερο τρόπο παιχνιδιού, που λίγο έλειψε στο φινάλε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αν και έκανε ιδανικό ξεκίνημα και κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί ακόμη με +15, συνάντησε πολλές δυσκολίες στο β’ ημίχρονο. Ο Ρέντικ έχασε πολλά εύκολα καλάθια, ο Χολ ήταν… «άφαντος» (πέτυχε όμως το κρίσιμο γκολ-φάουλ), ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ελ Αμίν ήταν ο εμπνευστής της αντεπίθεσης πετυχαίνοντας 14 από τους 17 πόντους. Ένα τρίποντο του Βασιλόπουλου και το γκολ-φάουλ του Χολ όμως έγειραν στο τέλος την πλάστιγγα προς το μέρος του Κολοσσού.
«Εκρηκτικό» ήταν το ξεκίνημα του Κολοσσού στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα… Οι «θαλασσί» πίεσαν στην άμυνα, «έτρεξαν» στον αιφνιδιασμό και με «μαέστρο» τον Ρέλεφορντ προηγήθηκαν 8-0 (3’). Ο Γ.Σ. Κύμης προσπάθησε να απειλήσει με κακές επιλογές του Ελ Αμίν, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να πετύχει εύκολα καλάθια εκμεταλλευόμενος και τις αργές επιστροφές των φιλοξενούμενων. Πάντως η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου «ξύπνησε» και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε όχι μόνο να μειώσει αλλά και να προηγηθεί στο σκορ. Έτσι το σκορ έγινε 8-6 (6’), ενώ όταν ανέβασε την απόδοση του και έδωσε λύσεις ο Αντεκμπόγιε, ο Γ.Σ. Κύμης πέρασε μπροστά με 10-11 (8’) και 12-14 για να τελειώσει το α’ δεκάλεπτο με 14-16.
Στο β’ δεκάλεπτο ο Άρης Λυκογιάννης έριξε για πρώτη φορά στο παρκέ τους Αχόνεν και Γεωργαλλή και παρά το 14-18, η μηχανή της ομάδας δούλεψε καλύτερα. Σ’ αυτό συνέβαλε η εξαιρετική παρουσία του Ουότσον μέσα στη ρακέτα αλλά και η πολύ καλή παρουσία και πάλι του Γεωργαλλή στην άμυνα. Με προσπάθεια του Ουότσον το σκορ έγινε 19-18 (13’), ενώ μετά το 19-20, ο Κολοσσός απάντησε με σερί 12-0 (!) και με δύο «κολλητά» τρίποντα του Ρέλεφορντ το σκορ έγινε 31-20 στο 16’. Ο Αμερικανός πόιντ-γκαρντ πέτυχε κι άλλο «τρίποντο» με το επιμέρους σερί να φτάνει το 15-0 και η ψαλίδα άνοιξε στο +14 (34-20 στο 18’). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, οι Ελ Αμίν και Μόργκαν ήταν εξαφανισμένοι στο διάστημα αυτό και το παιχνίδι άλλαξε ρυθμό. Το σκορ έγινε 36-21 για να απαντήσει με τρίποντο ο Ελ Αμίν σε 36-24, που ήταν και το αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου.
Το γ’ δεκάλεπτο είχε την υπογραφή του Ελ Αμίν. Όσο… «αόρατος» και κακός ήταν στο α’ ημίχρονο, άλλο τόσο εκπληκτικός ήταν στο διάστημα αυτό. Ο Ελ Αμίν ανέβασε την απόδοση του και έβαλε στο παιχνίδι τον Γ.Σ. Κύμης. Το σκορ έγινε 36-29 και 41-35 (24’), ωστόσο ο Ρέλεφορντ είχε κέφια και το σκορ έγινε 46-35. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ρέντικ έχασε τα… άχαστα μέσα στη ρακέτα, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να δυσκολεύεται στο σκοράρισμα. Ο Ελ Αμίν μείωσε σε 47-42 (29’) για να διαμορφώσει το αποτέλεσμα της γ’ περιόδου ο Ρέλεφορντ (49-42).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά και με πέντε πόντους του Τσούπκοβιτς μείωσαν σε 49-47 (33’), αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να ζητήσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Ο Ελ Αμίν συνέχισε το ρεσιτάλ του (49-49), ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο μέχρι και το 53-53 (35.30’). Με τρίποντο ο Βασιλόπουλος έκανε το 56-53 (37.30’) και αμέσως έκανε το 5ο του φάουλ, που μόνο ο Πουρσανίδης είδε. Ο Χολ μπορεί να ήταν «άφαντος» σε όλο το παιχνίδι ωστόσο με γκολ-φάουλ έκανε το 59-53, μόλις 2.09’ πριν το τέλος. Ο Τουτζιαράκης μείωσε με μία βολή σε 59-54 (1.45’ πριν τη λήξη) για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Ρέντικ (60-54). Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Ελ Αμίν και δίποντο του Ρέντικ για να γίνει το σκορ 62-54 και η σεμνή τελετή να λάβει τέλος…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-16, 36-24 (ημ.), 49-42, 64-54
Διαιτητές: Πηλοΐδης- Πουρσανίδης Κ.- Βαρδάλος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 14, Τσούκου 4, Γεωργαλλής 2, Ρέλεφορντ 15(3), Αχόνεν 1, Βασιλόπουλος 12(1), Παπαδάκης 3(1), Ουότσον 7, Χολ 6.
Γ.Σ. ΚΥΜΗΣ (Μπρατσιάκος): Τουτζιαράκης 5, Σχίζας, Αντεκμπόγιε 12(2), Τσούπκοβιτς 9(2), Κατράνας, Κοστόβ, Σταμάτης, Πάλμπλαντ 5(1), Μόργκαν 6, Ελ-Αμίν 17(3).
*Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην προέδρου της Δημοκρατίας Κωστή Στεφανόπουλου.
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Π.Α.Ο.Κ.- Ρέθυμνο 77-75, Δόξα Λευκάδας- Άρης 69-79, Προμηθέας Πάτρας- Τρίκαλα 84-67 και Κόροιβος Αμαλιάδας- Γ.Σ. Λαυρίου 89-86 (κ.α. 73-73).