Εθνική Ομάδα Νέων: Νίκη πρόκριση στην Elite Round, σκόραρε ο Κυριόπουλος

Η Εθνική Ομάδα Νέων επικράτησε 3-0 της Ανδόρας στο Μεϊρίν της Ελβετίας για τον 2ο όμιλο της πρώτης φάσης και εξασφάλισε την πρόκριση στην Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19 (είχε προηγηθεί η νίκη 2-0 επί της Ελβετίας). Τσίκος, Κούτσιας και ο δικός μας, ο Κώος Γιώργος Κυριόπουλος οι σκόρερ της «γαλανόλευκης».
Η Εθνική Νέων υπό τις οδηγίες του Τάσου Θέου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κλείδωσε τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ των Ζήση Τσίκου (9ο λεπτό) και του Γιώργου Κούτσια (36ο λεπτό), ο οποίος σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι. Η «γαλανόλευκη» ήταν ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και σφράγισε τη νίκη της με το γκολ του Γιώργου Κυριόπουλου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 75ο λεπτό μετά από πάσα του Κούτσια.
Τελευταία αγωνιστική υποχρέωση για την Εθνική Νέων στην πρώτη προκριματική φάση του EURO της κατηγορίας την Τρίτη (27/9) στις 19:30 με αντίπαλο την Τσεχία, όπου η «γαλανόλευκη» θα διεκδικήσει την πρωτιά του ομίλου.
Ελλάδα: Μοναστηρλής, Τασιούρας, Φίλων (64ο Γεωργιάδης) Κώττας (80ο Χατζηκυριάκος), Κεραμίτσης, Βολάκης (64ο Γκολφίνος), Χρήστου (64ο Γκούμας), Τσίκος, Αλεξίου (80ο Νικολάου), Κούτσιας, Κυριόπουλος.
Ανδόρα: Μειρέλες, Μπουταρφάς (85ο Γκουάς), Ακόστα, Φόντ, Ολιβέιρα, Ροντρίγκεζ (77ο Σάντσεζ), Ρέντε, Μπιενέρτ, Σίλβα (77ο Ζούμα), Σόλα (85ο Ρόσα), Ρομάνο (61ο Κάμπς).