Ο Φάρος δεν… φώτισε τον Κολοσσό!

Ξεκίνημα με το αριστερό έκανε ο Κολοσσός στις φετινές επίσημες υποχρεώσεις του, αφού ηττήθηκε από το Φάρο στο Κερατσίνι με 70-66 και αποκλείστηκε πρόωρα από το θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας. Οι «θαλασσί» ήταν ανέτοιμοι στο κλειστό γυμναστήριο «Π. Νικολαΐδης» και έχασαν από μία «νεοφώτιστη» ομάδα κατώτερης κατηγορίας, η οποία όμως έχει στο ρόστερ της παίκτες που θα ήθελε ακόμη και ο Κολοσσός! Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη θέλει ακόμη πολλή δουλειά για να μπορέσει να φτάσει στα επίπεδα που θέλει ο Έλληνας τεχνικός και ουσιαστικά πλήρωσε την κακή εικόνα στο γ’ δεκάλεπτο, όταν και πέτυχε μόλις οκτώ πόντους.
Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα και ειδικά στο β’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός ήταν καλύτερος από τον Φάρο Κερατσινίου στο α’ ημίχρονο… Οι γηπεδούχοι έπιασαν στον ύπνο τον Κολοσσό στην αρχή (6-0 στο 3’), αλλά οι «θαλασσί» συνήλθαν γρήγορα και απάντησαν με σερί 0-10, κάνοντας το 6-10 στο 6’… Ο Φάρος βρήκε λύσεις χάρη κυρίως στον Αγγελόπουλο και προσπέρασε με 15-14, για να λήξει το δεκάλεπτο με 17-18. Στη συνέχεια η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βελτιώθηκε στην άμυνα και με μπροστάρη τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη βρήκε λύσεις στην επίθεση.
Το 20-20 στο 13’, έγινε 26-33 στο 18’ (η μέγιστη τιμή το +7), για να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 30-35 και 33-38. Ο Κολοσσός είχε πολυφωνία στο σκοράρισμα στο α’ ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με +5 (33-38), ωστόσο στην «επανάληψη» παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο «Π. Νικολαΐδης). Με αιχμή του δόρατος τον Μπατή, ο Φάρος ξεκίνησε πιο δυνατά στο β’ ημίχρονο και μετέτρεψε το 35-42 σε 42-42 (25’), ενώ πέρασε μπροστά με 47-44 στο 28’. Έκτοτε οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα.
Η ομάδα του Κερατσινίου έλεγξε το ρυθμό του αγώνα, ενώ ο Κολοσσός πέτυχε μόλις 8 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο και έτσι από οδηγός βρέθηκε κυνηγός στο σκορ… Η ομάδα του Πολέμη μάλιστα κατάφερε να ξεφύγει για πρώτη φορά στο παιχνίδι με +8 (62-54), για να μειώσουν οι Ροδίτες σε 62-57… Οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στις κρίσιμες φάσεις και έκαναν το 63-57 (32.30’) και το 67-60. Ο Λεραντζάκης μείωσε με τρίποντο σε 67-63 (0.26’’ πριν το τέλος), ενώ ροκάνισαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (68-66), για να διαμορφώσει ο Φάρος το τελικό 70-66 με 2/2 βολές, σχεδόν με την εκπνοή του αγώνα. Από τους «θαλασσί» πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ρέλεφορντ και Λαρεντζάκης, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν επίσης οι Αχόνεν και Μακ Γκι. Στους «θαλασσί» τη μεγαλύτερη ζημιά έκαναν οι Αγγελόπουλος, Μπατής, Καράμπουλας και Πετροδημόπουλος. Πλέον οι Ροδίτες στρέφουν αποκλειστικά και μόνο το ενδιαφέρον τους στο πρωτάθλημα της Basket League.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-18, 33-38(ημ.), 50-46, 70-66
Διαιτητές: Διαμαντής- Βαρδάλος- Τσούνας
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Καράμπουλας 12(1), Μπατής 9, Πετροδημόπουλος 10, Αγγελόπουλος 16(1), Κομποδιέτας 6(1), Κατούφας 5, Κακιούζης 3(1), Παπαμακάριος 4(1), Σκορδίλης 5(1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 12(2), Μπιλλης 2, Μανωλόπουλος 6, Ντέιβις 4, Ρέλεφορντ 16(1), Aχόνεν 10(2), Γεωργαλλής, Mακ Γκι 10, Λιούις 6(2).
ΕΚΤΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΠΑΤΡΑ ΚΑΙ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ
Τρεις ομάδες της Basket League αποκλείστηκαν με το «καλημέρα» από το κύπελλο Ελλάδας. Ο Κολοσσός ηττήθηκε στο Κερατσίνι από τον Φάρο, ενώ ο Αρκαδικός λύγισε στο Ιβανώφειο από τον Ηρακλή. Ο Απόλλων Πάτρας έχασε στην Καβάλα από την τοπική ομάδα και επίσης έμεινε εκτός συνέχειας… Από κει και πέρα ο Κόροιβος Αμαλιάδας κέρδισε στη Νέα Ερυθραία, ενώ το Λάυριο πέρασε νικηφόρα από τα Πεύκα Θεσσαλονίκης και τα Τρίκαλα από το… «άδειο» Περιστέρι. Η Α.Ε.Ν. Κηφισιάς ξεπέρασε το εμπόδιο της Α.Ε. Ψυχικού και τέλος, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε στα εκπαιδευτήρια Δούκα.