Γίνεται θεσμός το διεθνές τουρνουά squash του Sheraton

Τις καλύτερες των εντυπώσεων άφησε το διεθνές τουρνουά squash που διοργάνωσε για 8η συνεχόμενη χρονιά στο ξενοδοχείο Sheraton ο Ροδιακός Όμιλος Τοιχοσφαίρισης. Τα μέλη του τοπικού συλλόγου έδωσαν και πάλι τον καλύτερο τους εαυτό και έφεραν σε πέρας μια ακόμα μεγάλη διοργάνωση κερδίζοντας την εκτίμηση όλων όσων συμμετείχαν. Δεν είναι τυχαίο το ότι τόσο οι επαγγελματίες παίκτες όσο και οι υπόλοιποι που συμμετείχαν από πολλές χώρες στον κόσμο, μίλησαν με κολακευτικά λόγια για το νησί μας και φυσικά ανανέωσαν το ραντεβού για το επόμενο καλοκαίρι.

Το 8ο Διεθνές τουρνουά squash σημείωσε νέο ρεκόρ συμμετοχών (110 αθλητές και αθλήτριες) ενώ για πρώτη φορά έγινε και κατηγορία τζούνιορ που παρουσίασε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Ήταν μια ωραία καινοτομία που όπως όλα δείχνουν όχι απλά θα καθιερωθεί, αλλά θα μεγαλώσει στην επόμενη διοργάνωση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το τουρνουά ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό τρόπο καθώς μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, μεγάλος νικητής ήταν ο Γερμανός Simon Rosner ο οποίος πιστοποίησε τον τίτλο του φαβορί που είχε. Ήταν η 4η φορά που ο Γερμανός (Νο 5 στον κόσμο) κατακτά την 1η θέση στη Ρόδο. Στον τελικό της κατηγορίας των επαγγελματιών παικτών, ο Rosner  υπέταξε το έτερο μεγάλο όνομα του τουρνουά, τον Αιγύπτιο Omar Mosaad, με σκορ 2-0. Στον μικρό τελικό της κατηγορίας, έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς, ο Άγγλος Tom Richards νίκησε στα σημεία τον Ολλανδό Sebastian Weenink με σκορ 2-1. Στην Α1 κατηγορία των ανδρών νικητής ήταν ο Ισραηλινός NadavRazie lκαθώς επικράτησε στον τελικό του Έλληνα πρωταθλητή Κωνσταντίνου Καργιωτη με σκορ 3-0. Στον μικρό τελικό της κατηγορίας ο Βρετανός James Hyattεπιβλήθηκε του Ισραηλινού Idan Hare με σκορ 3-0. Στην Α2 κατηγορία των ανδρών νικητής ήταν ο Βούλγαρος Stefan Harbovμετά τη νίκη του στον τελικό επί του Ρώσου RubenKocharyan με σκορ 3-1. Τρίτος αναδείχθηκε ο Ρώσος Andrei Chistov νικώντας με σκορ 3-1 τον Φινλανδό Vesa Kylmala,ενώ νικητής στο ταμπλό plate της κατηγορίας ήταν ο Διονύσης Σταθοπουλος. Στην Β´ κατηγορία των ανδρών είχαμε διακρίσεις για τα χρώματα της Ρόδου καθώς ο Αντώνης Ηλιοπουλος έφθασε στον τελικό όπου ηττήθηκε με σκορ 3-1 από τον Σουηδό Ove Johansson, ενώ ο Στεργος Κουλλαρος με τη νίκη του επι του Πέτρου Μαρκαντωνάκη στον μικρό τελικό με σκορ 2-0 κατετάγη τρίτος. Το plate της κατηγορίας κατέκτησε ο έφηβος Τάσος Ρουσμενης. Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η έμπειρη Βρετανίδα Beverly Brockway επικρατώντας στον τελικό εύκολα της Γαλλίδας Kathy Gammaitoniμε σκορ 3-0, ενώ 3η ήταν η διεθνής Νικολ Ποζιδου με την νίκη της επί της Αννίτας Λαδάκη με σκορ 3-0. Διάκριση για την ροδίτισσα Κική Σπάρταλη η οποία κατέκτησε το plate της κατηγορίας. Τέλος στην κατηγορία Junior νικητής ήταν ο Τάσος Ρουσμένης, 2ος ο Βαγγέλης Παππάς και 3η η Ιωάννα Ζωή.